Romatoid artrit hastalarında kinezyofobi sıklığı ve kinezyofobi etyolojisinde santral sensitizasyonun rolü
Kinesiophobia frequency and the role of central sensitization in the etiology of kinesiophobia in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 629989
  2. Yazar: TUĞBA GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRTANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Romatoid artrit, özellikle sinovial eklemlerde görülen ağrı, fonksiyonel kısıtlılık ve bu duruma eşlik eden sosyal ve psikolojik sonuçları olan, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Santral sensitizasyon, santral sinir sistemindeki nosiseptif nöronların normal veya eşik değerin altındaki afferent uyarılara karşı artmış yanıtlılığıdır. Kinezyofobi, ağrılı yaralanma ya da tekrarlayan travmalar sonucu aşırı hassasiyet ve rahatsız edici histen kaynaklanan fiziksel aktiviteye karşı gelişen korkudur.Bu çalışmanın amacı, Romatoid Artrit hastalık sürecinde gelişen ağrının kinezyofobiye yol açıp açmadığını ve santral sensitizasyon başta olmak üzere demografik veriler ve hastalık ile ilişkili diğer faktörlerin kinezyofobiye etkisini göstermektir. Vaka-kontrol tasarımında yapılan bu çalışma,72 Romatoid Artrit hastası kadın ve 72 kontrol kadın ile yürütüldü. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik özellikleri sorgulandı. Tüm katılımcıların kinezyofobi durumlarını değerlendirmede Tampa Kinezyofobi Ölçeği, santral sensitizasyon durumunun değerlendirilmesinde Santral Sensitizasyon Ölçeği, vaka grubunun ağrı düzeylerini ölçmede Visual Analogue Scale, hastalık aktivitelerini belirlemede Disease Activity Score 28, depresyon belirtilerini değerlendirmede Beck Depresyon Ölçeği, günlük yaşam ve kendine bakım aktivitelerini sınıflandırmada Steinbrocker Fonksiyonel Sınıflama Ölçeği kullanıldı. Vakalarda kontrollere göre daha fazla kinezyofobi saptandı. Öğrenim düzeyi yükseldikçe Tampa Kinezyofobi Ölçeği puanları düşmekteyken, beden kitle indeksi arttıkça artmaktaydı. Romatoid Artrit vakalarındaTampa Kinezyofobi Ölçeği puanları ile Disease Activity Score 28, Beck Depresyon Ölçeği ve Santral Sensitizasyon Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde pozitif yönlü korelasyon vardı. Bu bilgiler ışığında, Romatoid Artrit vakalarının hareketten korkma ve kaçınma tepkilerinin psikososyal, fiziksel ve algısal faktörlerden etkilenebileceği ve bu tip hastaları kinezyofobi açısından değerlendiren tedavilerin, asıl hastalığın tedavisi ve rehabilitasyonunun başarısını arttırmada yararlı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is a chronic inflammatory disease especially with pain in synovial joints, functional limitation and social and psychological consequences. Central sensitization is the increased responsiveness of nociceptive neurons in the central nervous system to afferent impulses below normal or threshold values. Kinesiophobia is a fear against to the physical activity, caused by hypersensitivity and disturbing feeling related to painful injury or repeated trauma. The aim of this study is to evaluate whether the pain developed during Rheumatoid arthritis disease process causes kinesiophobia, and to show the effect of the demographics, central sensitization and other factors related to the disease, to the kinesiophobia. This case-control study was conducted with 72 women with Rheumatoid arthritisand with 72 control women. The sociodemographic and clinical features of the participants were questioned. Tampa Kinesiophobia Scale to assess kinesiophobia and the Central Sensitization Inventory to evaluate central sensitization of all participants, Visual Analogue Scale was used to measure patient's pain levels, Disease Activity Score 28 to determine disease activity, Beck Depression Inventory to assessdepression symptoms, Steinbrocker Functional Classification Scale to classifydaily life and self-care activities. Cases was found more kinesiophobic compared to the controls. While the level of education increased, the scores of Tampa Kinesiophobia Scale decreased, and while the body mass index increased, the scores increased. In Rheumatoid arthritis cases, there was a statistically significant positive correlation between Tampa Kinesiophobia Scale scores and Disease Activity Score 28, Beck Depression Inventory and Central Sensitization Inventory scores. In the light of this information, it can be said that the fear and avoidance responses of movement of the Rheumatoid arthritis cases may be affected by psychosocial, physical and perceptual factors and the treatments focused on the kinesiophobia of such patients can be useful in increasing the success of the treatment and rehabilitation of the disease.