Ebu'l-Kâsım ez-Zeccâcî ve el-İbdâl ve'l-Mu'âkabe ve'n-Nezâ'ir adlı eseri
Abu al-Qasim al-Zajjaji and His Book al-Ibdal ve al-Mu'aqaba ve al-Naza'ir
  1. Tez No: 630137
  2. Yazar: HÜMEYRA GÖRGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET VEHBİ DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kelimelerde meydana gelen değişimler, pek çok âlimin merak duyduğu bir konu olmuş ve bu alanda birçok kitap yazılmıştır. Zeccâcî'nin (öl. 337/948) el-İbdâl ve'l-muʿâḳabe ve'n-neẓâʾir adlı eseri de bu alanda kaleme alınmış önemli eserlerdendir. Zeccâcî, bu eserinde bir kelimenin harflerinde meydana gelen değişimleri ele almıştır. Tez, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte ibdâl konusu incelenmiştir. Birinci bölümde Zeccâcî'nin yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ibdâl ile ilgili bazı eserler ve Zeccâcî'nin el-İbdâl ve'l-muʿâḳabe ve'n-neẓâʾir adlı eseri muhteva, üslup ve metot açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The changes in the words have become a subject that many scholars. Because of scholers wrote many books about in this field. Zajjaji (d. 337/948) wrote work named al-Ibdal ve al-mu'aqaba ve al-naza'ir and its work is one of the important works written in this field. İn this work Zajjaji, studied changes in the letters of a word. The thesis consists of an introduction and two chapter. The introduction includes the issue ibdâl. The first chapter scrutinized the period he lived on the other hand the life of Zajjaji and his works. The second chapter begins with some books about the ibdâl. After this, scrutinized the his book al-Ibdal ve al-mu'aqaba ve al-naza'ir in terms of content, style and method.