Predictors of executive function in early childhood: Urban and rural poverty
Erken çocukluk döneminde yönetici işlev becerilerinin yordayıcıları: Kentsel ve kırsal yoksulluk
  1. Tez No: 630238
  2. Yazar: ŞÜKRAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yönetici işlev becerileri, çeşitli bilişsel beceriler (çalışan bellek, ketleyici kontrol ve zihinsel esneklik) için kullanılan genel bir terim olup amaç odaklı davranışlar için oldukça önemlidir. Çevresel veya bireysel faktörler yönetici işlev becerilerinin gelişimini etkilemektedir. Yoksulluk, yönetici işlev becerileri için bir risk faktörüdür; ancak, kentsel ve kırsal yoksulluğun etkileri farklı olabilmektedir. Bu çalışmada, yaşam koşulları ve ebeveynlik açısından kentsel ve kırsal yoksulluk farkları, kentsel ve kırsal yoksullukta yönetici işlev becerilerinin farklı olup olmadığı ve yönetici işlev becerilerinin yordayıcıları incelenmiştir. Katılımcılar, yoksulluk koşullarında yaşayan 241 anne-çocuk çiftidir. Çocukların yönetici işlev becerileri, Corsi iz sürme testi (görsel-uzamsal çalışan bellek), ileri ve geri sayı uzamı görevleri (sözel çalışan bellek), gece-gündüz görevi (ketleyici kontrol) ve boyut değiştirerek eşleme görevi (zihinsel esneklik) ile değerlendirilmiştir. Bulgular, kentsel ve kırsal yoksulluğun, yoksulluk düzeyi, ev ortamındaki uyaranlar, mahalle özellikleri ve annelerin çocuklarının eğitimi ile ilgili beklentileri açısından farklılaşırken; ebeveynlik, annelerin çocuklarıyla sohbetlerinin içerikleri ve çocuk gelişimine yönelik inançları açısından farklılaşmadığını göstermiştir. Kentsel ve kırsal yoksulluk, yönetici işlev becerileri açısından karşılaştırıldığında, çocukların yönetici işlev becerilerinin anlamlı olarak farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca, çocukların yaşları, anasınıfına devam etme süreleri, alıcı dil becerileri ve çocukların algısal hassasiyeti yönetici işlev becerileri ile ilişkili bulunurken; kırsal-kentsel yoksulluk, annelerin pozitif ebeveynliği ile etkileşime girerek görsel çalışan bellek ve zihinsel esneklik becerileri ile ilişkilidir. Bulgular, Türkiye'de kırsal ve kentsel yoksulluğun farklılıklarını tanımlaması açısından önemliyken, yönetici işlevlerle ilgili gelecekteki çalışmalara yön vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Executive function (EF) is an umbrella term of cognitive processes (working memory, inhibition, mental set shifting), which are important for achieving goal-directed behaviors. Several contextual and child factors influence EF development. Poverty is a risk factor for EF skills; however, the effects of urban and rural poverty might be different. The current study examined the differences in urban and rural poverty in terms of living conditions and parenting, EF differences in urban and rural poverty, and predictors of EF. The participants were 241 children and their mothers living in poverty. Children's EF was assessed via Corsi block tapping (visuospatial WM), forward and backward digit span (verbal WM), day-and-night (inhibition), and dimensional change card sort (mental set-shifting) tasks. The results indicated that urban and rural poverty differed in terms of the poverty level (i.e., income, education), home stimulation, neighborhood quality, and mothers' expectations about children's educational attainment, whereas they were similar in terms of parenting, conversations with children and mothers' beliefs about child development. The comparison of urban-rural poverty in terms of EF showed that children living in urban and rural poverty were not significantly different in their EF skills. Moreover, children's age, duration of attending kindergarten, receptive vocabulary, and children's perceptual sensitivity were associated with children's EF; and urban-rural poverty interacted with mothers' positive parenting predicting children's verbal WM and mental set-shifting. The findings of the study are important for describing urban-rural poverty differences in Turkey, and the findings have implications for future studies.