Shyness and fear of negative evaluation as predictors of assertiveness
Atılganlığın yordayıcıları olarak utangaçlık ve olumsuz değerlendirilme korkusunun incelenmesi
  1. Tez No: 630239
  2. Yazar: SİDRE ILGIN EZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerde utangaçlık ve olumsuz değerlendirilme korkusunun atılganlık üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Çalışma örneklemini 419 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, Kişiler Arası Davranış Ölçeği, Utangaçlık Ölçeği, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği Kısa Formu ve demografik bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Veri incelemesi için çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır ve anlamlı bir regresyon denklemi elde edilmiştir. Bulgular, utangaçlığın atılganlığı anlamlı ve negatif bir şekilde yordadığını gösterirken, olumsuz değerlendirilme korkusunun atılganlık için anlamlı bir yordayıcı olmadığını ortaya koymuştur. Demografik değişkenler incelendiğinde, atılganlık ile hem cinsiyet hem de sınıf düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the predictive role of shyness and fear of negative evaluation on assertiveness among adolescents. The sample was consisted of 419 high school students. Scale for Interpersonal Behavior (SIB), Shyness Scale, Brief Fear of Negative Evaluation Scale (BFNE) and a demographic information form were used to gather data. Multiple regression analysis was performed to test the proposed model of the study. Tested model was significant, while shyness was found as a significant negative predictor of assertiveness, fear of negative evaluation did not reveal as a significant predictor. Also, results displayed a significant relationship between assertiveness and both gender and grade level of the students. The findings were discussed in the light of the related literature.