Sosyal aktivite programının huzurevi sakinlerinin otonomisi ve yaşama bağlılığına etkisi
The effect of social activity program on the autonomy and life engagement of nursing home residents
- Tez No: 630295
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, huzurevi sakinlerine uygulanan sosyal aktivite programının yaşlının otonomisi ve yaşama bağlılığı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşaması, Sosyal Otonomi Değerlendirme Ölçeği ile Yaşam Bağlılığı Ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapıldığı iki metodolojik araştırmayı kapsamaktadır. Birinci aşama, 01.01.2018-28.02.2018 tarihleri arasında Emirdağ, Bolvadin ve Sandıklı Hüseyin Develi Huzurevi'nde ikamet eden 92 huzurevi sakini ile gerçekleştirilmiştir. Her iki ölçek için Cronbach's Alpha katsayıları (0,80-0,78) kritik değerin (0,70) üzerinde bulunmuş olup, ölçeklerin Türkiye'deki 60 yaş ve üzeri yaşlı bireylerin otonomilerini ve yaşam bağlılığını ölçmede yeterli olduğu görülmüştür. Araştırmanın ikinci aşaması ise, tek gruplu öntest ve sontest deseninde yarı deneysel bir araştırmadır. Afyonkarahisar Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 36 huzurevi sakini ile tamamlanmıştır. 04.06.2018–28.09.2018 tarihleri arasında, 16 haftalık bir sosyal aktivite programı (egzersiz,müzik,resim,eğitim,dini aktivite ve grup sohbetleri) olarak uygulanmış ve programın etkisinin değerlendirilmesinde Fonksiyonel ve Sosyal Otonomi Değerlendirme ölçekleri ile Yaşam Bağlılığı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in two stages to evaluate the effect of social activity program applied to nursing home residents on the autonomy and life engagement of the elderly. The first stage includes two methodological studies in which the Turkish Validity and Reliability of the Social Autonomy Measurement Scale and the Life Engagement Scale were conducted. The first stage was realized with 92 residents living in Emirdağ, Bolvadin and Sandıklı Hüseyin Develi Nursing Home between 01.01.2018-28.02.2018. For both Cronbach's Alpha coefficients (0,80-0,78) were above the critical value (0,70). These two scales were found to be sufficient for 60 years and over in Turkey to measure the autonomy of elderly people and life engagement. The second stage of the research is a semi-experimental research in single group pretest and posttest designs. It was completed with 36 residents staying in Afyonkarahisar Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center. Between 04.06.2018-28.09.2018, 16-week social activity program (exercise, music, painting, education, religious activity and group chats) was used and the Functional and Social Autonomy Measurement Scales and Life Engagement Scale were used to evaluate the impact of the program.