Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda içselleştirilmiş damgalanma ve sosyal işlevsellik düzeyine etkisi
The effect of internalized stigma and social functioning level in patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 630299
  2. Yazar: GÜLŞAH BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma ile Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı alan hastalarda içselleştirilmiş damgalanma düzeyini belirlemek, hastaların bireysel ve hastalık özellikleri yönünden içselleştirilmiş damgalanma düzeyindeki farklılıkları belirlemek, içselleştirilmiş damgalanmanın sosyal işlevsellik düzeyine etkisini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'da bulunan büyük bir Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi' nde izlenen OKB tanısı almış toplam 80 hasta oluşturmuştur. Veriler Şubat-Haziran 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada; çalışmaya katılan bireylere Tanıtıcı Bilgi Formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ) ve Sosyal İşlevsellik Ölçeği (SİÖ) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, T-testi, Tek yönlü (One way) Anova testi ve ileri analiz için Scheffe testi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon analizi ve iki değişken arasındaki neden sonuç ilişkisini belirlemek için lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların; %37,5'inin hafif, %31,2'sinin orta ve %22,5'inin ciddi düzeyde içselleştirilmiş damgalanma yaşadıkları belirlenmiştir. RHİDÖ genel puan ortalaması x̄: 76,163±17,839 olarak ortanın üzerinde bulunmuştur. Hastalardan 41 yaş ve üzeri, ilköğretim mezunu, gelir düzeyi düşük olanlar ile altı yıl ve daha fazla süredir hasta olup, daha önce hastanede yatmış olanların RHİDÖ puan ortalaması diğerlerinden yüksek bulunmuştur. Hastaların SİÖ genel puan ortalaması x̄: 99,800±36,681 olarak orta düzeyin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study,was,carried out descriptively in order to determine the level of internalized stigmatization in patients diagnosed with Obsessive,Compulsive Disorder (OCD), to determine the differences in the level of internalized stigmatization in terms of individual and disease characteristics of patients, and to demonstrate the effect of internalized stigmatization on the level of social functionality. The sample of the study,consisted of a total of 80 patients diagnosed with OCD, who were followed up at a large Mental Health and Neurological Diseases Hospital in Istanbul. The data were collected between February and June 2019. In the study; The Sociodemographic Data Form, Internalized Stigma of Mental Illness Scale and Social Functioning Scale were applied to the individuals who participated in the study. Percentage, T-test, One-way Anova test and Scheffe test were used for further analysis. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the two variables and linear regression analysis was used to determine the cause and effect relationship between the two variables. Patients participating in,the research; It was determined that 37.5% of patients experienced mild stigmatization, 31.2% moderate stigmatization and 22.5% experienced severe internalized stigmatization. The overall mean score of the patients with Internalized Stigma of Mental Illness Scale was found to be above the middle as x̄: 76,163 ± 17,839. Patients aged 41 and over, primary school graduates, those with low income levels, and patients who have been in hospital for six years ore more, had a higher mean score on the Internalized Stigma of Mental Illness Scale than the others. The overall mean score of the patients with Social Functioning Scale was found to be under the middle as x̄: 99,800 ± 36,681. A negative correlation was found between the Social Functionality total score of the patients and the Internalized Stigma total scores (r =-0,622;p