Aort kapak sklerozlu hastalarda oksidan/antioksidan status ve oksidatif DNA hasarının araştırılması
The investigation of oxidant / antioxidant status and oxidative DNA damage in patients with aortic valve sclerosis
  1. Tez No: 630300
  2. Yazar: ARZU YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Aort kapak sklerozu (AKS), aort kapak hareketlerinde kısıtlanma olmamasına karşın aort kapağının kalınlaşması ve kalsifikasyonu olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, AKS'lı hastaların serum tiyol/disülfit homeostazı, total antioksidan durumu (TAS), total oksidan durumu (TOS) ve 8-OH deoksiguanozin (8-OHdG) seviyelerini ölçmek ve hastalık şiddeti ile ilişkili olup olmadığı araştırmayı amaçladık. AKS'li 40 hasta ve 40 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. AKS grubunda, TAS, TOS, OSI, Ntiyol, Ttiyol, disülfit, disülfit/Ntiyol, disülfit/Ttiyol ve 8-OHdG düzeyleri kontrol grubunun değerlerine göre anlamlı derecede düşük olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, Ntitol/ Ttiyol düzeyleri kontrol grubundan istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, elde ettiğimiz sonuçlar, artmış oksidan stresin aort kapak sklerozunun başlangıcında ve ilerlemesinde önemli bir nokta olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, tedaviye antioksidanların eklenmesi, tiyol/disülfid dengesinin geri kazanılması, aort kapak stenozunun yavaşlatılması veya hatta durdurulması için yeni terapötik hedeflere ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Aortic valve sclerosis (ACS) is defined as thickening and calcification of the aortic valve, although there is no restriction in aortic valve movements. In this study, we aimed to measure serum thiol/disulfide homeostasis, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and 8-OH deoxyguanosine (8-OHdG) levels of patients with ACS and to investigate whether they are associated with disease severity. 40 patients with ACS and 40 healthy individuals were included in the study. In the ACS group, TAS, TOS, OSI, Nthiol, Thiol, disulfide, disulfide/Nthiol, disulfide/Thiol and 8-OHdG levels were found to be significantly lower than the control group. However, Ntiol/Thiol levels were found statistically higher than the control group. In conclusion, our results suggest that increased oxidant stress may be an important point in the onset and progression of aortic valve sclerosis. Therefore, adding antioxidants to treatment can shed light on new therapeutic targets for thiol/disulfide balance, slowing or even stopping aortic valve stenosis.