Nervus occipitalis major – topografik anatomisi, sinir sıkışma noktaları ve histolojik değerlendirmesi
The greater occipital nerve – topographic anatomy, nerve compression points and histology
  1. Tez No: 630309
  2. Yazar: İLKE BAYZİT KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Klinikte sık uygulanan oksipital blokajlara rehber olmak amacıyla nervus occipitalis major'un topografik anatomisi, sinir sıkışma noktaları ve histolojisinin değerlendirilmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: %10 formalinle fikse edilmiş 20 kadavra başı kullanılarak, nervus occipitalis major diseke edildi. Sinir sıkışma noktalarının protuberantia occipitalis externa'ya (POE) olan mesafeleri ölçüldü. Histokimyasal ve immunohistokimyasal boyamalar yapıldı. Bulgular istatistiksel açıdan değerlendirildi. Bulgular: Nervus occipitalis major'un m. obliquus capitis inferior'un altından çıktığı nokta kadınlarda sağda 21,3±4,6 mm, solda 22,5±3,6 mm, erkeklerde sağda 27,2±6,5 mm, solda 27,3±5 mm lateralinde; kadınlarda sağda 59,1±15,3 mm solda 58,7± 2,8 mm, erkeklerde sağda 69,6±14 mm, solda 66,6 ± 12,3 mm inferiorunda olduğu görüldü. M. semispinalis capitis'i deldiği nokta kadınlarda sağda 10,7±5,1 mm, solda 11,8±2,6 mm; erkeklerde sağda 15,8±3,9 mm solda 13,8±3,8 mm lateralde; inferior uzaklığı kadınlarda sağda 33,7±13,9 mm, solda 33,5±12,1 mm, erkeklerde sağda 45,3±19,5 mm, solda 40,7±15,2 mm ölçüldü. Sinirin m. trapezius'u deldiği nokta kadınlarda sağda 28,8±6,9 mm, solda 29,7±7,8 mm; erkeklerde sağda 34,3±8,5 mm, solda 34,6±9,3 mm; inferior uzaklığı kadınlarda sağda 12,9±7,3 mm, solda 13,1±5,6 mm, erkeklerde sağda 14,7±9,5 mm, solda 14,3±11,3 mm olarak ölçüldü. Sinir kesit alanı 2,59±1,82 mm2, fasikül sayısı 5,57±3,15, fasikül yüzey alanı 0,735±0,309 mm2, akson yoğunluğu 3.157,913 ± 1.170,743/mm2, akson sayısı 2452±1658, akson çapı 2,898±0,63 μm, miyelinli akson sayısı 3.432,995±1.481,404, miyelin kalınlığı 1,916±0,471 μm, g oranı 0,436±0,06 bulundu. Sonuç: Bu çalışma ile n. occipitalis major'un, sinir sıkışma noktalarının topografik anatomisi ve morfometrisi ile ilgili literatürdeki verilere katkıda bulunuldu, ilk kez histolojisi ile ilgili detaylı bilgi elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: In order to guide the occipital blockages frequently applied in the clinic, it was aimed to evaluate the topographic anatomy, nerve compression points and histology of the nervus occipitalis major. Materials and Methods: The nervus occipitalis major was dissected using 20 cadaver heads fixed with 10% formalin. Distances of nerve compression points to protuberantia occipitalis externa (POE) were measured. Histochemical and immunohistochemical staining were analyzed. The findings were evaluated statistically. Results: Lateral location of the GON from EOP at the first compression point, where it exits the obliquus capitis inferior, was 21,3±4,6 mm (right) and 22,5±3,6 mm (left) in females; 27,2±6,5 mm (right) and 27,3±5 mm (left) in males. The vertical location inferior to EOP was 59,1±15,3 mm (right), 58,7± 2,8 mm (left) in females, 69,6±14 mm (right), and 66,6 ± 12,3 mm (left) in males. Lateral distance of the point where semispinalis capitis muscle pierces, was 10,7±5,1 mm (right), 11,8±2,6 mm (left) in females; 15,8±3,9 mm (right), 13,8±3,8 mm (left) in males. The vertical location inferior to EOP was 33,7±13,9 mm (right), 33,5±12,1 mm (left) in females; 45,3±19,5 mm (right), 40,7±15,2 mm (left) in males. The lateral distance of the fourth compression point, where the nerve pierced the trapezius, was 28,8±6,9 mm (right), 29,7±7,8 mm (left) in females; 34,3±8,5 mm (right), 34,6±9,3 mm (left) in males. The vertical location inferior to EOP was 12,9±7,3 mm (right), 13,1±5,6 mm (left) in females; 14,7±9,5 mm (right), 14,3±11,3 mm (left) in males. The section area of GON was 2,59±1,82 mm2; fascicle number 5,57±3,15, fascicle surface area 0,735±0,309 mm2, axonal density 3.157,913±1.170,743/ mm2, axon number 2452±1658, axon diameter 2,898±0,63 μm, myelinated axon number 3.432,995±1.481,404; myelin thickness 1,916±0,471 μm, and g ratio 0,436±0,06. Conclusion: With this study, the data in the literature related to the topographic anatomy and morphometry of nervus occipitalis major, nerve compression points; for the first time, detailed information about histology was obtained.