Dana eti miyofibriler proteinlerinin fonksiyonel özellikleri üzerine bazı et katkı maddelerinin etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of some additives on functional properties of beef myofibrillar proteins
- Tez No: 630308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Et endüstrisinde, et ve et ürünlerinin üretim aşamalarında proteinler büyük rol oynar. Proteinlerin yapısal ve fonksiyonel özellikleri ürünün son halini etkilemektedir. Bu nedenle proteinlerin özelliklerden maksimum derecede faydalanarak mükemmel ürünü elde etmek, et endüstrisinin amacıdır. Proteinlerin emülsiyon kapasitesi, su tutma kapasitesi, yağ tutma kapasitesi, köpürme gibi fonksiyonel özelliklerini iyileştirmek üzere çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, tuz (NaCl) ve fosfat (PO43- ) ortamında, farklı pH´larda miyofibriler proteinlerin fonksiyonel özelliklerinin nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan protein, tuz ve fosfat miktarları, et endüstrisinde ürünlerin üretiminde bulunan ve kullanılan miktarlara göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Proteinlerin, izole edildikten sonra kalitatif olarak değerlendirilmesi SDS-PAGE jel elektroforezi kullanılarak yapılmıştır. Proteinlerin fonksiyonel özelliklerinden; emülsiyon aktivitesi ve stabilitesi, köpük kapasitesi ve stabilitesi, su tutma kapasitesi ve yağ tutma kapasitesi incelenmiştir. Emülsifiye edici özelliklerine bakıldığında, kontrol gubunun (sadece protein) sonuçları; EAİ (emülsiyon aktivite indeksi) 4,98 m²/g ve ESİ (emülsiyon stabilite indeksi) 128,3 dakika olarak saptanmıştır. Protein, NaCl ve fosfat kombinasyonunda, EAİ için pH 10´da 8,51 m²/g protein en yüksek olarak bulunmuştur. En yüksek ESİ sonucu ise, protein ve tuz kombinasyonunda pH 8´de 230,8 dakika bulunmuştur. Su tutma kapasitesine bakıldığında, kontrol gubunun sonucu, 0,8 ml su/g protein olarak saptanmıştır. Protein ve fosfat kombinasyonu ile en yüksek sonuç, pH 6 ve pH 8´de 1,9 ml su/ g protein bulunmuştur. Yağ tutma kapasitesi için, kontrol gubunun sonucu 5,4 ml yağ/ g protein olarak saptanmıştır. En yüksek sonuç, protein ve fosfatın bulundukları ortamda, pH 6´da 8,3 ml yağ/g protein olarak bulunmuştur. Köpük özelliklerine bakıldığında, kontrol grubunun sonuçları, köpük kapasitesi (FC) %40 olarak saptanmış ve köpük stabilitesi (FS) %20 olarak bulunmuştur. Protein, tuz ve fosfatın bulunduğu ortamda, en yüksek FC pH 10´da %90 olarak bulunmuştur. En yüksek FS sonucu, protein ve tuz/ protein ve fosfat ortamlarda, pH 4´te %100 olarak bulunmuştur. Tuz ve fosfat, katkı maddeleri olarak eklendiklerinde, miyofibriler proteinlerin fonksiyonel özelliklerini önemli ölçüde geliştirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the meat industry, proteins play a big role in the production stages of meat and meat products. The structural and functional properties of proteins affect the final form of the product, and therefore it is the purpose of the meat industry to make maximum use of the properties of the proteins and to obtain the perfect product. Many studies have been conducted to improve the functional properties of proteins such as emulsion capacity, water absorption / retention capacity, oil absorption / retention capacity, foaming properties. In this study, it was investigated how salt (NaCl) and phosphate (PO43- ) affect the functional properties of miyofibrillar proteins at different pHs. The amount of protein, salt and phosphate used in the study were calculated according to the amounts found and used in the production of products in the meat industry. SDS-PAGE gel electrophoresis was performed to qualitatively evaluate the proteins after isolation. From protein functional features; emulsion activity and stability, foam capacity and stability, water absorption capacity and oil absorption capacity were examined. Considering emulsifying properties of proteins, the results of the control goup (plain protein); EAI (emulsion activity index) was 4,98 m² / g and ESI (emulsion stability index) was 128,3 minutes. In the combination of protein, NaCl and Phosphate; EAİ 8.51 m² / g protein was found to be the highest at pH 10. The highest ESI result was 230,8 minutes at pH 8 in combination of protein and salt. The presence of salt and phosphate was found to significantly improve the emulsifying properties of proteins. Considering the water absorption capacity, the result of the control goup was determined as 0,8 ml of water / g protein. With the combination of protein and phosphate, the highest result was 1,9 ml water / g protein at pH 6 and pH 8. Salt and phosphate increase the water absorption capacity by providing the proteins to swell. For fat absorption capacity, the result of the control goup was determined as 5,4 ml fat / g protein. The highest result was found as 8,3 ml fat / g protein at pH 6 in the environment where protein and phosphate were found. Considering the foaming properties, the results of the control goup, the foam capacity (FC) was 40%, and the foam stability (FS) was 20%. In the environment where protein, salt and phosphate were found, the highest FC was found to be 90% at pH 10. The highest FS result was found to be 100% in protein and salt / protein and phosphate media, at pH 4.