Location-routing and synchronization problems in city logistics
Sehir lojistiğinde yer seçimi–rotalama ve senkronizasyon problemleri
- Tez No: 630311
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Şehir lojistiği, kamu ve özel sektörlerin maliyet ve faydalarını göz önünde bulundurarak, bölümlere ayrılmış nakliye sevkiyatlarını birleştirerek ve bireysel paydaşları işbirlikçi bir ortama entegre ederek kentsel yük taşımacılığını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, kentsel yük taşımacılığında yönetimsel zorlukları ele almak için şehir lojistik sistemlerinde ağ tasarım problemlerini inceler. Kentsel yük taşımacılığında stratejik ve taktik seviye problemlerini formüle etmek için iki ağ tasarım şeması, yani bir ve iki seviyeli dağıtım ağlarını göz önüne alıyoruz. Tek seviyeli sistemlerde, yük şehir sınırları içinde bulunan konsolidasyon merkezlerinden şehir içindeki müşterilere dağıtılır. İki seviyeli sistemlerde, mallar uydu olarak adlandırılan ara tesislerde boşaltılır ve şehir merkezlerinde son kilometrelik teslimat için uygun olan daha küçük araçlara birleştirilir. Operasyonel bakış açısından, birinci ve ikinci seviyeli araçların uydu konumlarında senkronize edilmesinin önemini vurgular ve uydu senkronizasyon probleminin ağ tasarım problemleri ile ilişkisini tartışıyoruz. Şehir lojistiğinde tanımlanan stratejik, taktik ve operasyonel seviye problemleri için matematiksel programlama formülasyonları öneriyor, kesin ve sezgisel çözüm yaklaşımları geliştiriyoruz. Kesin çözüm yaklaşımlar, optimum dağıtım rotalarını verimli bir şekilde bulmak için kolon üretim yöntemini kullanır. Sezgisel yöntemler, orijinal problemin temel kararlarını hiyerarşik olarak ayrışmasına dayanır. Bu tezdeki kapsamlı bilgisayısal deneyleri, gerçek dünyada pratik bir şehir lojistik sisteminin tasarlanması ve uygulanmasına yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
City logistics aims to improve urban freight transportation by considering the costs and benefits of public and private sectors, consolidating segmented freight shipments, and integrating the individual actors in a collaborative environment. This thesis studies network design problems in city logistics systems to address managerial challenges in urban freight transportation. We consider two network design schemes, namely the one and the two-echelon distribution networks, to formulate strategic and tactical level problems in urban freight transportation. In the single-echelon systems, freight is distributed from consolidation centers located on city boundaries to the customers inside the city. In the two-echelon systems, goods are unloaded at the intermediate facilities, called satellites, and consolidated into smaller vehicles suitable for the last-mile delivery in city centers. From an operational level perspective, we highlight the importance of synchronizing first and second echelon vehicles at the satellite locations and discuss the relation of the satellite synchronization problem to the network design problems. We propose mathematical programming formulations for the introduced strategic, tactical, and operational level problems in city logistics, and develop exact and heuristic solution approaches. The exact approaches use column generation to find optimal delivery routes efficiently. The heuristics are based on the hierarchical decomposition of the original problem into its basic decisions. Extensive computational studies in this thesis provide new insights into designing and implementing a practical city logistics system in real-world.