Okunabilir kopyalama algoritmalı DSM sisteminin gerçeklenmesi
  1. Tez No: 75312
  2. Yazar: ÖZGÜR KORAY ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAKUHİ NADİA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada Okunabilir Kopyalama algoritmasına dayanan bir Dağıtılmış Ortak Bellek sistemi geliştirilmiştir, Bu algoritmanın seçilmesinde bu sistem üzerinde kullanılabilecek programlarda değişkenin değeri değiştirme işleminin (yazma işleminin) az miktarda okuma işleminin ise çok miktarda yapılacağı düşünülmüştür. Güncelleme Modeli olarak Serbest güncelleme modeline benzeyen bir model kullanılmıştır. Bu güncelleme modelinin daha hızlı ve güvenilir şekilde güncelleme işlemini sağlaması bu modelin seçilmesinde etkin rol oynamıştır. Güncelleme protokolü olarakta Yazma-İptal etme protokolü kullanılmış bu sayede daha az sayıda mesaj transferi yapılacağı ve sistemin daha etkin çalışacağı düşünülmüştür. Sistem Windows NT işletim sistemi üzerinde Windows 95 yüklü makinelerde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Programlama dili olarak JAVA programlama dili seçilmiş oması itibarıyla programda yapılabilecek ufak değişiklerle, JAVA nın platformdan bağımsız olabilme özelli kullanılarak sistemin Unix işletim sistemi yüklü bir ağ sistemindede çalıştırılabilme imkanı vardır. Programın geliştirilme aşamaları ve kullanım kılavuzu hakkında geniş bilgiler Bölüm 5 te detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1. INTRODUCTION As the need for more computing power demanded by new applications constantly increases, systems with multiple processors are becoming a necessity. However, it seems that the programming of such systems still requires significant efforts and skills. The commercial success of multiprocessor and distributed systems will be highly dependent on favours of the programming paradigms they offer. In this direction, numerous ongoing research efforts are focused on an increasingly attractive class of parallel computer systems - distributed shared memory systems, which are the main topic of this article. Processor speed and memory speeds are not same. There is a relatively big gap between them. As a result of this, the memory system organization becomes one of the most critical design decisions to be made by computer architects. According to the memory system organization, systems with multiple processors can be classified into two large groups: shared memory systems and distributed memory systems. In a shared memory system (often called a tightly-coupled multiprocessor), a single global physical memory is equally accessible to all processors. The ease of programming due to the simple and general programming model is the main advantage of this kind of systems. However, they typically suffer from increased contention in accessing the shared memory, especially in single bus topology, which limits their scalability, and the design of the memory system is a very complex issue. A distributed memory system (often called a multicomputer) consists of a collection of autonomous processing nodes, having an independent flow of control and local memory modules. Communication between processes residing on different nodes is achieved through a message passing model, via a general interconnection network. Such a programming model imposes significant burden on the programmer, and induces a considerable software overhead. On the other hand, these systems are claimed to have better scalability and cost- effectiveness. A relatively new concept - distributed shared memory (DSM) - tries to combine the better of these two approaches. A DSM system logically implements shared memory model on a physically distributed memory system. This approach hides the mechanism of communication between remote sites from the application writer, so the ease of programming and the portability typical for shared memory systems, as well as the scalability and cost-effectiveness of distributed memory systems, can be achieved with less engineering effort Figure 1 depicts the DSM concepts. Considerable research endeavours have been devoted recently to the building of DSM systems, although the vast majority of DSM systems are implemented only as experimental prototypes in the research laboratories of universities.Figure 1 DSM System 2- DSM Implementation Schemes: Software and Hardware In recent years many DSM systems have been designed in the research labs of universities. These systems can be classified as software and hardware systems. Both schemes have some advantages and disadvantages which will be briefly explained below with representative sample systems. 2.1. The Software Approach The early research projects that explored the relatively original concept of DSM started with the idea to hide message passing mechanism in the loosely coupled systems, typically on a network of workstations. The goal was to provide the abstraction of shared memory to the programmer. Some software-based solutions try to integrate the DSM mechanism using an existing virtual memory management system. Software support for DSM is generally more flexible and convenient for experiments than hardware implementations, but in many cases can not compete with the hardware level DSM in performance. Nevertheless, majority of DSM systems described in the open literature was based on software mechanisms, since networks of workstations are getting more popular and powerful. Therefore, the use of DSM concept seems to be an appropriate, and relatively low- cost solution for their use as parallel computers. Some samples of software based DSM systems are IVY IVY [3] is a DSM which implements the sequential consistency model on a ring of Apollo workstations running a modified version of the Aegis operating system. IVY uses the write invalidate update protocol and implements multiple reader - single writer semantics. The granularity of access is a 1Kbyte page - for access detection to shared memory locations the virtual memory primitives are used. Write accesses and first read accesses to a shared page cause page faults; the page fault handler acquires the page from the current holder. Treadmarks TreadMarks [4] implements distributed shared memory at the user level on a network of workstations. Users can allocate shared memory using a special memory allocator. TreadMarks uses a lazy release consistency memory model. A new kind of consistency model for DSM systems called lazy release consistency (LRC) is currently evaluated in Munin and TreadMarks. LRC reduces memory coherence related communication with similar mechanisms as entry consistency developed for the Midway system. The thesis discusses LRC in very much detail heavily dealing with performance and correctness issues.CRL CRL [6] is an all software, relaxed consistency DSM system developed at MIT. It is implemented as a user level library. It has been shown to be competitive with hardware DSM on a system with low latency, high bandwidth message passing. 2.2.The Hardware Approach Hardware-level implementation of DSM mechanisms can be seen as a natural extension of cache coherence mechanisms used in shared-memory multiprocessor with private caches. The hardware approach has two very important advantages: complete transparency to the programmer, and generally better performance than other approaches. Since hardware implementations typically use a smaller unit of sharing (eg., cache block), they are less susceptible to false sharing and thrashing effects. Hardware implementations are particularly superior for applications that have high level of fine-grain sharing. These solutions are predominantly based on directory schemes, in order to achieve scalability. The use of the snooping method is limited to systems with the appropriate type of network (eg., bus, ring) and smaller bus-based system components (clusters). 3. Design issues of a software based DSM systems The main problems that every DSM approach has to address are: a) mapping of a logically shared address space onto the physically distributed memory modules, b) locating and accessing a needed data item, and c) preserving the coherent view of the overall shared address space. The crucial objective of solving those problems is the minimization of the average access time to the shared data. To achieve this goal, two strategies for distribution of shared data are most frequently applied: replication and migration. Replication allows multiple copies of the same data item reside in different local memories, in order to increase the parallelism in accessing logically shared data. Migration implies a single copy of a data item which has to be moved to the accessing site, counting on the locality of reference in parallel applications. Besides that, just as in shared-memory systems with private caches, systems with distributed shared memory have to deal with the consistency problem, when replicated copies of the same data exist. In order to preserve the coherent view of shared address space, a read operation must return the most recently written value. Therefore, when one of multiple copies of data is written, the others become nonupdated, and have to be invalidated or updated, depending on the applied coherence policy. Although some coherence semantics, that will be briefly explained below, provides the most natural view of shared address space, various weaker forms of memory consistency can be applied in order to reduce latency. As a consequence of applied strategies and distribution of shared address space across different memories, on some memory reference, the data item and its copies have to be located and managed according to a mechanism which is appropriate for such an architecture. The solutions to the above problems are incorporated into a DSM algorithm, that can be implemented at the hardware and/or software level. The implementation level of a DSM mechanism is regarded as the basic design decision, since it profoundly affects system performance. The other important issues include: structure and granularity of shared data, memory consistency model that determines allowable memory access orderings, coherence XIpolicy (invalidates or update). Thus, the selection of the algorithm, consistency model and coherence protocol are very critical in designing a good DSM system. 3.1 DSM Algorithms The overall performance of a DSM system is highly dependent on the correspondence between the applied DSM algorithm and the access patterns generated by the application. The classification of these algorithms is done according to their read and writes accesses, which are : a) Central Server algorithm b) Migration algorithm,SRSW (Single Reader/Single Writer) c) Read replication algorithm,MRSW (Multiple Reader/Single Writer), d) Full replication algorithm, MRMW (Multiple Reader/Multiple Writer). 3.1.1.Central-Server Algorithm In the Central-Server Algorithm, a central-server maintains all the shared data. It services the read requests from other nodes or clients by returning the data items to them. It updates the data on write requests by clients and returns acknowledgment messages. A timeout can be employed to resend the requests in case of failed acknowledgments. Duplicate write requests can be detected by associating sequence numbers with write requests. A failure condition is returned to the application trying to access shared data after several retransmissions without a response. Although, the central-server algorithm is simple to implement, the central-server can become a bottleneck. To overcome this problem, shared data can be distributed among several servers. In such a case, clients must be able to locate the appropriate server for every data access. Multicasting data access requests is undesirable as it does not reduce the load at the servers compared to the central-server scheme. A better way to distribute data is to partition the shared data by address and use a mapping function to locate the appropriate server. 3.1.2.Migration Algorithm In the Migration Algorithm, the data is shipped to the location of the data access request allowing subsequent accesses to the data to be performed locally. The migration algorithm allows only one node to access a shared data at a time. This is a single reader/single writer protocol, since only the threads executing on one host can read or write a given data item at any time. 3.1.3.Read-Replication Algorithm One disadvantage of the migration algorithm is that only the threads on one host can access data contained in the same block at any given time. Replication can reduce the average cost of read operations, since it allows read operations to be simultaneously executed locally ( with no communication overhead ) at multiple hosts. However, some of the write operations may become more expensive, since the replicas may have to be invalidated or updated to maintain consistency. Nevertheless, if the ratio of reads overwrites is large, the extra expense for the write operations may be more than offset by the lower average cost of the read operations. Replication can be naturally added to the migration algorithm by allowing either one site a read/write copy of a particular block or multiple sites read-only copies of that block. This type of replication Is referred to as multiple readers/single writer replication.For a read operation on a data item in a block that is currently not local, it is necessary to communicate with remote sites to first acquire a read-only copy of that block and to change the access rights to any writable copy to read only if necessary before the read operation can complete. For a write operation to data in a block that is either not local or for which the local host has no write permission, all copies of the same block held at other sites must be invalidated before the write can proceed. The read-replication algorithm is consistent because a read access always returns the value of the most recent write to the same location. In this algorithm, DSM must keep track of the location of all the copies of data blocks. One way to do this is to have the owner node of a data block keep track of all the nodes that have a copy of the data block. Alternatively, a distributed linked list may be used to keep track of all the nodes that have a copy of the data block. 3.1.4.Full-RepIication Algorithm The full replication algorithm is an extension of the read replication algorithm. It allows multiple nodes to have both read and write access to shared data blocks ( the multiple readers- multiple writers protocol ). Because many nodes can write shared data concurrently, the access to shared data must be controlled to maintain its consistency. One possible way to keep the replicated data consistent is to globally sequence the write operations. A simple strategy based on sequencing uses a single global gap-free sequencer which is a process executing on a host participating in DSM. When a process attempts a write to shared memory, the intended modification is sent to the sequencer. This sequencer assigns the next sequence number to the modification with this sequence number to all sites. Processes on each site, broadcast write operations in sequence number order. When a modification arrives at a site, the sequence number is verified as the next expected one. If a gap in the sequence numbers is detected, either a modification was missed or a modification was received out of order, in which case a retransmissions of the modification message is requested. In effect, this strategy implements a negative acknowledgment protocol 4.1.Consistency Model In a DSM system data replication is very important as it improves the performance of the system. The system has to know which machine has the latest correct value of a data item which is governed by the system's consistency semantics. The following consistency models may be applied : 4.1.1.Strict Consistency The most stringent consistency model is called strict consistency. It is defined by the following condition:“Any read to a memory location X returns the value stored by the most recent write operation to X”[7]. This definition implicitly assumes the existence of absolute global time so that the determination of“most recent”is unambiguous. Uniprocessors have traditionally observed strict consistency. In summary, when memory is strictly consistent, all writes are instantaneously visible to all processes and an absolute global time order is maintained. If a memory location is changed, all subsequent reads from that location see the new value, no matter how soon after the change the reads are done and no matter which processes are doing the reading and where they are located. Similarly, if a read is done, it gets the then current value, no matter how quickly the next write is done.4.1.2.PRAM Consistency and Processor Consistency In causal consistency, it is permitted that concurrent writes be seen in a different order on different machines, although causally related ones must be seen in the same order by all machines. The next step in relaxing memory is to drop the latter requirement. Doing so gives PRAM consistency, which is subject to the condition [7]:“ Writes done by a single process are received by all other processes in the order in which they were issued, but writes from different processes may be seen in a different order by different processes.”. PRAM stands for Pipelined RAM, because writes by a single process can be pipelined, that is, the process does not have to stall waiting for each one to complete before starting the next one. 4.1 J. Weak Consistency Although processor consistency can give better performance than the stronger models, they are still unnecessarily restrictive for many applications because they require that writes originating in a single process be seen everywhere in order. Not all applications require even seeing all writes, let alone seeing them in order. Consider the case of a process inside a critical section reading and writing some variables in a tight loop. Even though other processes are not supposed to touch the variables until the first process has left its critical section, the memory has no way of knowing when a process is in a critical section and when it is not, so it has to propagate all writes to all memories in the usual way. A model is weak consistency, if it has three properties: 1. Accesses to synchronization variables are sequentially consistent. 2. No access to a synchronization variable is allowed to be performed until all previous writes have completed everywhere. 3. No data access ( read or write ) is allowed to be performed until all previous accesses to synchronization variables have been performed. 4.1.4.ReIease Consistency Weak consistency has the problem that when a synchronization variable is accessed, the memory does not know whether this is being done because the process is finished writing the shared variables or about to start reading them. Consequently, it must take the actions required in both cases, namely making sure that all locally initiated writes have been completed, as well as gathering in all writes from other machines. If the memory could tell the difference between entering a critical region and leaving one, a more efficient implementation might be possible. To provide this information, two kinds of synchronization variables or operations are needed instead of one. Release consistency provides these two kinds. Acquire accesses are used to tell the memory system that a critical region is about to be entered. Release a