Dijital hedef sisteminin üretimi
Digital target system production
  1. Tez No: 630337
  2. Yazar: SALİH KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dijital hedef sistemleri hem sporda hem de eğitimde hedefi görüntülemek için birçok farklı durumu gerçekçi bir şekilde simüle etme esnekliği sağlayan benzersiz sistemlerdir. Günümüzde otomatik sistemler çok pahalıdır ve bu çalışmada maliyetin azaltılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında, mevcut sınıflandırma sistemleri, uygulama şekilleri ve tarihçeleri hakkındaki araştırmalar sunulmuştur. Kızılötesi verici ve kızılötesi alıcı ile taranan bir alanın içinden geçen merminin konumunu belirlemek, mermi konumuna göre puan hesaplamak, hedefin yerini dijital olarak görüntülemek ve merminin geçiş zamanını belirlemek amaçlanmıştır. Sistemde, donanım olarak kızılötesi alıcı verici sensörler, mikro denetleyiciler, bir filtreleme modeli ve bir bilgisayar kullanılmıştır. Tüm algoritma C ve C# kütüphaneleri kullanılarak yazılmıştır. Kızılötesi vericilerden çıkan ışığı odaklamak ve kızılötesi alıcının tek bir kızılötesi vericiden tetiklenmesini sağlamak için mat siyah malzemeden yapılmış özel bir model oluşturulmuş ve üretilmiştir. Daha sonra kızılötesi alıcı ve verici devreleri ile filtreleme modelinden oluşan üç katlı bir elektronik hedef tahtası üretilmiştir. Ayrıca merminin göreceli konumu ve puanı da bilgisayar yardımıyla belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında bir hedefin farklı bölümlerinin tespiti, segmentasyonu ve analizi için kullanılan algoritmalar açıklanmıştır. İlave olarak, sınıflandırma doğruluğunun analizi gerçek hedef kâğıdı ile sanal hedef görüntüsü karşılaştırılarak yapılmıştır. Analiz sonucunda 0 mm ile 7 mm arasında hata miktarının olduğu tespit edilmiştir. Bu sistemde hedef kâğıdı kullanımına gerek kalmadığından hedef kâğıdı maliyeti ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle çevre dostu bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
Digital target systems are unique systems that provide flexibility to realistically simulate many different situations and to display the target in both sports and education. Today, automated systems are very expensive and in this study it is aimed to reduce the cost. In this thesis, current classification systems, their applications and their history are investigated. It is also aimed to determine the position of a bullet passing through an area scanned by an infrared emitter and infrared receiver, to calculate points according to the bullet position, to display digitally the location of the target and to determine the passing time of the bullet. Infrared transceiver sensors, microcontrollers, a filtering model and a computer are used as hardware in the system. The entire algorithm has been written using C and C # libraries. A special model made of matte black material has been produced to focus the light from the infrared transmitters and to trigger the infrared receiver from a single infrared transmitter. A three-layer electronic target board has been produced that consists of infrared receiver and transmitter circuits and a filtering model circuit. The relative position and score of the bullet has also been determined using a computer. In this thesis, the algorithms have been used for the detection, segmentation and analysis of different parts of the target. In addition, analysis of classification accuracy has also been done by comparing the real target paper with the virtual target image. As a result of the analysis, it has been found that there is an error ratio between 0 mm and 7 mm. Since there is no need to use target paper in this system, the cost of target paper has been eliminated. Therefore, it is an environmentally friendly system.