Master yüzücülerde kor kuvvetlendirme egzersizlerinin 50m. sprint süresine etkisi
The effect of core strengthening exercises on 50m. sprint time in master swimmers
  1. Tez No: 630481
  2. Yazar: ATA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı master yüzücülerde yüzme antrenmanlarına ek olarak gerçekleştirilen kor bölge kuvvetlendirme egzersizlerinin 50m. sprint yüzme süresine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya master yüzücü olan 43 gönüllü katılımcı dahil edildi. Gönüllü katılımcılar randomizasyon tekniği ile egzersiz grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. 21 katılımcı egzersiz grubunu (34,57±5,22 sene) ve 22 katılımcı kontrol grubunu (37,18±5,43 sene) oluşturdu. Çalışmanın başında ve sonunda katılımcıların hepsi, fiziksel durum testleri (gövde esneklik testleri, gövde dayanıklılık testleri) ve performans testi (50m. sprint yüzme testi) ile değerlendirildi. Egzersiz grubu, yüzme antrenmanlarına ek olarak 6 hafta süre boyunca 5 adet kor bölge kuvvetlendirme egzersizini araştırmacı fizyoterapist takibinde gerçekleştirdi (2 gün/hafta). 6 hafta süre boyunca her iki grup ortak yüzme antrenmanlarına devamlılık gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of core strengthening exercises on 50m. sprint swimming time in addition to swimming training in master swimmers. The study included 43 volunteer master swimmers. Volunteers were divided into two groups as exercise group and control group by randomization technique. The exercise group (34.57±5.22 years) consisted of 21 individuals and the control group (37.18±5.43 years) consisted of 22 individuals. At the beginning and end of the study, all participants were evaluated by physical condition tests (trunk flexibility tests, trunk endurance tests) and a performance test (50m. sprint swimming test). In addition to swimming training, the exercise group performed 5 core strengthening exercises during the 6-week follow-up (2 days/week). For 6 weeks, both exercise and control groups continued their common swimming training. As a result of the evaluations; a significant difference was found in all parameters of the trunk endurance test before and after exercise (p 0.05). There was no statistically significant difference between the two groups in the 50m. sprint time before the exercise (exercise) (p> 0.05), but there was a statistically significant difference between the performance test values before and after the exercise program (p 0,05). Statistically, significant difference was found between pre and post interventions of exercise and control group in terms of the trunk endurance test (p0,05) whereas statistically significant difference was found between pre and post interventions of the exercise and control group in terms of 50m.