Performance analysis of congestion control protocols in internet of things networks
Nesnelerin interneti ağlarında tıkanıklık kontrol yöntemlerinin performans analizi
  1. Tez No: 630650
  2. Yazar: RIDVAN SÖYÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA AYŞE ÖZEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAMİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nesnelerin interneti ağlarındaki yoğun bilgi akışı, tıkanıklık kontrolünün önemini oldukça artırmaktadır. Bu sebeple akademik literatürde tıkanıklık kontrolünün hangi ağ katmanında ve nasıl çözüleceğine dair birçok çalışma mevcuttur. Bu tez çalışmasında uygulama katmanında tıkanıklık kontrolü için yazılan protokollerin (CoAP, Default CC vs.), farklı katmanlardaki farklı protokollerle olan çok sayıdaki kombinasyonunun performans analizi yapılmıştır. Bunun yanı sıra uygulama katmanı protokollerinin, ağ katmanı protokolü olan RPL in farklı amaç fonksiyonları ile olan ilişkisi incelenmiştir. Tüm deneyler Cooja simülatörü üzerinde, Contiki işletim sisteminin kurulu olduğu sanal düğümler kullanılarak yapılmıştır. Alınan sonuçlar neticesinde OF0, MRHOF'a göre daha iyi performans göstermiş, tıkanıklık kontrol mekanizmalarından da CoCoA Strong en iyi performansı veren algoritma olarak gözlenmiştir. OF0'ın ContikiMAC ile beraber kullanıldığı senaryolarda ise en verimli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The extensive flow of information in the Internet of Things (IoT) networks greatly increases the importance of congestion control. Therefore, in the academic literature, there are many studies about how to solve congestion control and on which layer to handle it. In this thesis, it is examined how the protocols written for congestion control on the application layer (CoAP, CoCoA, etc.) perform experimentally by running various combinations of several sub-layers with different protocols in IoT networks. In addition, the relationship between the application layer protocols and the objective functions of the network layer protocol RPL is examined. As a result, it has been proved that OF0 performs better than MRHOF, and CoCoA Strong was observed as the best performing congestion control mechanism. The most efficient results were obtained in scenarios where OF0 was used with ContikiMAC.