Klemantin mandarini X minneola tanjelo melez popülasyonunda turunçgil klorotik cüceleşme hastalığı ile ilişkili QTL bölgelerinin belirlenmesi
Determination of QTL regions related to citrus chlorotic dwarf disease in clementine mandarin X minneola tangelo hybrid population
- Tez No: 630659
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU, PROF. DR. ÇİĞDEM ULUBAŞ SERÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada ilk defa ülkemizde tespit edilen Citrus chlorotic dwarf associated virus (CCDaV)'ün neden olduğu turunçgil klorotik cüceleşme hastalığına tolerantlık kaynaklarının araştırılması hedeflenmiş ve bu kapsamda Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü arazisine 2008 yılında dikilen Klemantin x Minneola mandarin melez popülasyonunun içerisinde turunçgil klorotik cüceleşme hastalığına toleranslık ile ilişkili gen veya gen bölgelerinin varlığı araştırılmıştır. Çalışmada Klemantin mandarini x Minneola tanjelo melezi 186 birey üzerinde arazi gözlemleri sonucunda hastalığın simptom skalası oluşturularak, bitkilerdeki hastalık şiddeti değerlendirilmiştir. DArT-SNP markör analiz verileri ile oluşturulan haritalamada toplamda 2806 markör kullanılmıştır. Klemantin ve Minneola bağlantı haritalarında 9 adet linkage grubu elde edilmiştir. Klemantin mandarin haritası toplam 1536 markör içermekte olup LG harita uzunluğu 798.70 cM olarak belirlenmiştir. Minneola tanjelo haritası ise toplam 1270 markör içermekte olup, LG harita uzunluğu 423.7 cM olmuştur. İki markör arası ortalama mesafe Klemantin haritasında 0.51 cM iken Minneola haritasında 0.33 cM olmuştur. QTL çalışmaları sonucunda TKCH ile ilgili olduğu düşünülen LOD değeri 3 ve üzeri olan 15 aday QTL bölgesi belirlenmiştir. Bu bölgelerin tamamı Klemantin çeşidinde bulunmakta olup bağlantı haritasında ağırlıklı olarak 2. grupta olmak üzere 3,5,6 ve 8. gruplarda saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the sources of tolerance for citrus chlorotic dwarf disease (CCDD) caused by Citrus chlorotic dwarf associated virus (CCDaV) which was first appeared and reported in our country. The study was designed to investigate the presence of gene or gene regions related to tolerance to citrus chlorotic dwarf disease in the Clementine mandarin x Minneola tangelo crossing population, which were planted on the Alata Horticultural Research Institute field in 2008. In the study, CCDD simptom scale was formed as a result of field observations on 186 individuals of Clementine x Minneola hybrid. A total of 2806 markers were used for the mapping using DArT-SNP markers. 9 linkage groups were obtained on the linkage maps of Clementine and Minneola. The total length of these groups was found to be 798.70 cM for Clementine and 423.7 cM for Minneola. The total number of markers in the linkage groups was found to be 1536 for Clementine and 1270 for Minneola while the average distance between two markers was 0.51 cM and 0.33 cM for Clementine and Minneola, respectively. It was considered that 15 candidates of QTL locus with LOD ≥ 3 were identified associated with CCDD. All QTLs' were determined in Clementine linkage map on LG2, LG3, LG5, LG6 and LG8.