Menopoz döneminde karşılaşılan şikâyetlerde alternatif tedavi kullanma durumlarının tespit edilmesi
Determination of alternative medicine use for complaints encountered during menopause
  1. Tez No: 630744
  2. Yazar: MELTEM ESKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışma, menopoz döneminde karşılaşılan şikâyetlerde alternatif tedavi kullanma durumlarını tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini 2019 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran kadınlar oluşturdu. Çalışmanın örneklemini ise 4 Şubat-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında polikliniğe gelen, araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim ve kendini ifade etme problemi olmayan, 40-60 yaş arası, menopoza girmiş kadınlar oluşturdu. Çalışmanın verileri anket formu ve Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ile toplandı. Çalışma verilerinin toplanmasında yüz yüze görüşme tekniği kullanıldı. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Normal dağılmayan veri için bağımsız iki grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi, kategorik verinin analizinde Pearson ki-kare testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak belirlendi. Kadınların yaş ortalaması 52,14±5,62 yıldı. Kadınların %56,2'sinin kronik hastalığı olduğu, en fazla (%33,7) görülen kronik hastalığın hipertansiyon olduğu belirlendi. Kadınların %55,9'u menopoza özgü bir tedavi kullanmadığı, tedavi kullananlarınsa %8,3'ünün hormon replasman tedavisi (HRT), %27,8'inin D vitamini, %18,8'inin B12 vitamini ve %12,2'sinin kalsiyum ilacı aldığı belirlendi. Kadınların %42,4'ünün alternatif tedavi kullandığı belirlendi. Kadınların MSDÖ toplam puan ortalaması 16,04±6,95 (0-44) olarak bulundu. Ölçek puanı ile alternatif tedavi kullanma arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted descriptively and sectional to determine of alternative medicine use for complaints encountered during menopause. The universe of the study consisted of women admitted to the Obstetrics and Gynecology polyclinic of Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital Health Practice and Research Center in 2019. The sample of the study consisted of womens who came to the polyclinic between February 4 and May 31, 2019, ages of 40 and 60, accepted to participate in the study, did not have communication and self-expression problems, in menopauses. The data of the study were collected by survey form and Menopause Rating Scale. Face to face interview technique was used to collect study data. Whether the data showed normal distribution or not was examined by Shapiro-Wilk test. The data that were not normally distributed were compared between the two independent groups using the Mann-Whitney U test and Pearson chi-square test was used in the analysis of categorical data. The level of significance was determined as p0,05).