Topuk kanı alma işlemi sırasında yapılan bazı uygulamaların yenidoğanın ağrı düzeyine etkisi
The effect of some practices during the heel stick process on the pain level of newborn
- Tez No: 630745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, topuk kanı alınması sırasında yenidoğanların anne ve ebe kucağında dik pozisyonda olmasının ve sedye üzerinde sırt üstü pozisyonda yatırılmasının yaşadıkları ağrı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Sivas Mimarsinan Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, araştırmaya alınabilme kriterlerini taşıyan 96 yenidoğan oluşturdu. Yenidoğanlar anne kucağı (32), ebe kucağı (32) ve sedye üzeri (32) olmak üzere üç gruba rastgele olarak atandı. Veriler“Yenidoğanı Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS)”aracılığı ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız ikiden fazla gruplarda Kruskal Wallis H testi, bağımsız iki grup için Mann Whitney U testi, sayımla elde edilmiş verilerde Pearson Ki kare testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda gruplar tanıtıcı özellikler, antropometrik ölçümler, sürekli anne ile birlikte olma, daha önce invaziv bir işleme maruz kalma, son bir saatte ağrılı bir işleme maruz kalma, daha önce topuk kanı aldırma ve sürekli ağlama durumu yönünden benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of the newborn's being in an upright position in the mother and midwife's lap or lying on the stretcher in a supine position on the pain the newborns experience during the heel stick. The sample of the research carried out in Sivas Mimar Sinan Family Health Center consisted of 96 newborns who met the criteria for inclusion in the research. Newborns were randomly devided to three groups including mother's lap (32), midwife's lap (32) and operation table (32). The data were collected with“Newborn Introductory Information Form”and“Neonatal Infant Pain Scale (NIPS)”. In the evaluation of the data, Kruskal Wallis H test was used in more than two independent groups, Mann Whitney U test for two independent groups, and Pearson Chi square test was used for counting data and the significance level was taken as 0.05. As a result of the research the groups were similar in terms of introductory features, anthropometric measurements, continuous parenting, previous exposure to an invasive procedure, exposure to a painful procedure in the past hour, previous heel blood intake history and constant crying status.