Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve deney destekli etkinliklerin 7. sınıf elektrik devreleri ünitesinin öğretimine etkisinin incelenmesi ve öğrenci görüşleri
Investigation of the effect of Education Information Network (EBA) and experiment supported activities on the teaching of the 7th grade electrical circuits unit and students' opinions
  1. Tez No: 630830
  2. Yazar: DİLEK SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf elektrik devreleri ünitesinin öğretiminde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve deney destekli etkinliklerinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına etkisinin incelenmesi ve bu etkinlikler hakkında öğrenci görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ikinci yarıyılında Kastamonu ili Daday ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 73 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Rastgele seçilen deney-1 grubunda 25, deney-2 grubunda 25 ve kontrol grubunda ise 23 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma deseninden yararlanılmıştır. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve deney destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla deneysel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ayrıca, deney-2 grubundaki öğrencilerin, EBA ve deney destekli öğretimle ilgili görüşlerinin alınması amacıyla Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF) ile nitel veriler toplanmıştır. Üç hafta boyunca, deney-1 grubunda dersler EBA destekli, deney-2 grubunda dersler EBA ve deney destekli, kontrol grubunda ise dersler mevcut öğretim programına göre işlenmiştir. Nicel verileri toplamak amacıyla araştırma öncesinde ve sonrasında deney-1, deney-2 ve kontrol gruplarına Elektrik Devreleri Ünitesi Başarı Testi (EDÜBT) ile Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği (FBDTÖ) ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonunda nitel verileri toplamak amacıyla, deney-2 grubu öğrencilerinden EDÜBT sonuçlarına göre belirlenen düşük-orta-yüksek başarı seviyelerinden ikişer öğrenci seçilerek toplam altı öğrenciye YYGF uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler, SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Deney-1, deney-2 ve kontrol gruplarından elde edilen başarı ön-test son-test puanları ve tutum ölçeği sonuçları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla verilerin analizinde, bağımlı-bağımsız t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda; EBA ve deney destekli derslerin işlendiği deney-2 grubu öğrencilerinin akademik başarıları ve fen bilimleri dersine karşı olan tutumları, deney-1 ve kontrol gruplarındaki öğrencilerle karşılaştırıldığında deney-2 grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Başka bir deyişle, EBA destekli öğretim tek başına kullanıldığında öğrencilerin akademik başarılarını biraz arttırmakta ancak ilgili ünite konularının anlatımı EBA etkinliklerinin yanında deneylerle de desteklendiği zaman öğrencilerin akademik başarılarını ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarını artırmada oldukça önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu nicel verileri desteklemek amacıyla, sadece deney-2 grubundaki altı öğrenciye uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilere içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizinden elde edilen bu sonuçlarına göre öğrenciler, EBA'daki uygulamalara ders esnasında veya evde girmekte zorlandıklarını, EBA'daki etkinliklerin karmaşık ve içeriğin tam istedikleri gibi olmadığını, derslerde EBA ile birlikte deney etkinliklerinin kullanılmasının daha eğlenceli ve öğrendikleri bilgilerin ise daha kalıcı olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmada, EDÜ konularının öğretiminde EBA ve deney etkinlikleri birlikte kullanılarak öğrencilerin akademik başarılarında ve fen bilimleri dersine karşı tutumlarında bir artış olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı, öğretmenlere fen bilimleri dersinde konuların öğretiminde EBA desteğinin yanında deney etkinlikleri de yapmaları önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Eğitim bilişim ağı, deney, akademik başarı, tutum, öğrenci görüşü, elektrik devreleri
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of using EBA and experiment in teaching 7th grade electrical circuits unit on the students' academic achievement and their attitudes towards science lesson. The study was conducted with 73 students studying in a state secondary school in Daday town of Kastamonu, Turkey in the second semester of 2018-2019 academic year. There were randomly selected 25 students in experiment-1, 25 students in experiment-2, and 23 students in control group. In this study, mixed-research design including qualitative and quantitative research designs were used together. In order to identify the effect of Education Information Network (EBA) and experiment-supported teaching on the students' academic achievement and their attitudes towards science lesson, quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was employed. In order to obtain the opinions of the students in experiment-2 group regarding EBA and experiment supported teaching, semi-structured interview was employed among qualitative research methods. For 3 weeks, the lessons were conducted as EBA-supported in experiment-1, in experiment-2 group the lessons were conducted as EBA and experiment-supported, in control group the lessons were conducted according to the available curriculum. In order to collect quantitative data, Electrical Circuits Unit Achievement Test (ECUAT) and Science Course Attitude Scale (SCAS) was applied with experiment-1, experiment-2 and control groups both before and after the research. In order to collect qualitative data after the intervention, Semi-Structured Interview Form (SSIF) was conducted with 6 students from experiment-2 group by selecting 2 students from from low-moderate-high achievement levels each according to ECUAT results. Quantitative results were analyzed by SPSS statistics program. Dependent t-test, independent t-test and ANOVA were employed in order to identify the significance of the difference between pre-test post-test achievement scores and attitude scale results obtained from experiment-1, experiment-2 and control groups. According to the data analysis results, when academic achievement and attitudes towards science lesson of the students in experiment-2 group, in which EBA and experiment supported lessons were conducted, was compared to the other two groups, a significant difference was found only in. In other words, when EBA-supported education is used alone, it increases the students'academic achievement and attitude a little, but when it is supported by experiments besides EBA activities, it has been found that students' academic achievement and attitude towards science lesson have a significant effect. As a result of data analysis, interview forms applied to experiment-2, in which EBA and experiment-supported lessons were conducted, were analyzed through content analysis. According to the results obtained, it was found that most of the activities in EBA were not opened during the lesson and at home, the activities in EBA were complicated and the content was insufficient, experiment activities were fun and experiment activities were more stable as the students engage with them actively. In this study, EBA and experiment were used together in the teaching of the subject of The ECU, and an increase in students' academic achievement and attitudes towards science lesson has been determined. Therefore, teachers are recommended to use the experiment in addition to EBA support in the teaching of subjects in science class. KEYWORDS: Education information network, experiment, academic achievement, attitude, students' opinion, electrical circuits