Internet of things simulation using cisco packet tracer
Cisco paket izleyici kullanarak nesnelerin interneti simülasyonu
  1. Tez No: 631124
  2. Yazar: DAVID THERA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AYAV, Assoc. Prof. Dr. YUSUF MURAT ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde IoT (nesnelerin interneti) terimi hayatımızda son derece önemli hale geldi. Bu teknoloji eğitim, sağlık, sanayi, tarım ve altyapı gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu teknolojinin nasıl çalıştığını öğrenmek ve anlamak için birçok pratik öğrenme aracı kullanılır. Tezin amacı, iot ağlarının arkasındaki felsefeyi daha iyi anlamak için öğrencilerin sistemleri simüle edebileceği veya oluşturabileceği ve yönetebileceği bir iot simülasyon aracı sunmaktır. Bu çalışmada kullanılan araç; herhangi bir ağ donanımına ihtiyaç duymadan kablosuz sanal bir ağ oluşturmak ve simüle etmek için kullanılan Cisco tarafından geliştirilen bir yazılım olan, Cisco paket izleyicisidir. Araç ücretsizdir ve hemen hemen tüm işletim sistemleriyle çalışmaya uygundur. Cisco paket izleyici, kullanıcıların pratik bir ağ teknolojisi bilgisine sahip olmalarını sağlar. Bu tezde“Cisco paket izleyici”, internet tabanlı bir ev otomasyon sistemi veya akıllı ev tasarlamak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the term IoT (internet of things) have become extremely important in our life. This technology is used in many fields such as education, health, industries, agriculture and infrastructures. In order to learn and understand how this technology works, many practical learning tools are used. The aim of the thesis is to introduce a iot simulation tool, where student can simulate or build and manage the systems for better understanding of the philosophy behind iot networks. The tool used is Cisco packet tracer which is a software developed by Cisco that is used to create and simulate a virtual network, basically a wireless network, without the need for any network hardware. The tool is free of charge, and suitable to work with almost all the operating systems. Cisco packet tracer allows users to have a practical networking technology knowledge. In this thesis,“Cisco packet tracer”is used to design an internet-based home automation system or smart home.