Diz osteoartrit tedavisinde kuvvetlendirme egzersizleri ile propriosepsiyon ve denge egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of strengthening exercises versus proprioception and balance exercises in the treatment of knee osteoarthritis
  1. Tez No: 631256
  2. Yazar: GAMZE KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI, PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızın amacı, diz osteoartritli hastalarda denge ve propriosepsiyon egzersizleri ile en sık kullanılan kuvvetlendirme egzersizlerinin ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti, fonksiyonel durum, propriosepsiyon, yaşam kalitesi, memnuniyet ve denge üzerine etkisini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya diz osteoartrit tanısı alan ve alınma kriterlerine uyan 48 hasta dahil edildi. Grup-I'e denge, kapalı kinetik repozisyon egzersizleri ve lokal vibrasyon uygulamasını içeren program; Grup-II'ye ise kapalı ve açık kinetik kuvvetlendirme programı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, 4. ve 8. haftada değerlendirildi. Ağrı, Vizuel Analog Skalası (VAS) ve algometreyle, EHA dijital gonyometreyle, kas kuvveti Hand-held dinomometreyle fonksiyonel durum Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) ve Birleştirilmiş Lokomotor Fonksiyonuyla, fiziksel performası zamanla kalk ve yürü testiyle, propriosepsiyon izokinetik dinamometreyle, genel sağlık durumu Medical Outcomes Study Short Form Health Survey (SF-36) ile, memnuniyet Global Değişim Ölçeğiyle ve denge tandem pozisyonunda ve tek ayak üstünde durma testi ile değerlendirildi. Grup içi analizlere göre, her iki grupta da ağrı ve işlevsellikte, ROM değerlerinin birçoğunda, kas gücü değerlerinde denge parametrelerinde ve bazı yaşam kalitesi alt ölçeklerinde anlamlı iyileşmeler bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; was to investigate and compare the effects of balance and proprioception exercises versus strengthening exercises used the most frequently in patients with knee osteoarthritis on pain, range of motion (ROM), muscle strength, functional status, proprioception, quality of life, satisfaction and balance. 48 patients diagnosed with knee osteoarthritis were included in the study. Balance, closed kinetic reposition exercises and local vibration application was applied to Group-I; closed and open kinetic strengthening program was applied to Group-II. Patients were assessed before treatment, at 4 and 8 weeks. Pain by Visual Analog Scale (VAS) and algometer, ROM by digital goniometer, strength by Hand-held dynamometry, functionality by Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) and Aggregated Locomotor Function (ALF), functional performance by Timed up & Go Test, proprioception by isokinetic goniometer, quality of life by Short Form Health Survey (SF-36), satisfaction by global rating of change and balance by tandem position and one leg stand test were assessed. According to intra-group analysis, significant improvement was found in both groups at pain and functionality, many of ROM values, muscle strength values and balance parameters, and some subscale of quality of life. According to comparison between groups at 4th week, there was a significant difference at VAS-activity, at ALF stairs and transfers time subscales and at SF-36 energy subscale in favor of strengthening group. Significant difference at 8th week was found at some subscales of SF-36 in favor of strengthening group. Proprioception and balance exercises are as effective as strengthening exercises used frequently in treatment of osteoarthritis.