Gebe ve emziren kadınların tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanım sıklığı ve bu konudaki tutum ve davranışları
Frequency of use the complementary and alternative medicine of pregnant and breastfeefing women and their attitude and behavior in this topic
- Tez No: 631255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma gebe ve emziren kadınların TAT kullanım sıklığını, en sık kullanılan yöntemleri belirlemeyi ve bu yöntemleri kullanan kadınların karakteristik özellikleri hakkında fikir sahibi olmayı amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca gebe ve emziren kadınların TAT yöntemlerine karşı tutumları, kadınları alternatif tıbba yönlendiren nedenler, en sık hangi semptomatik yakınmalar için TAT yöntemlerine başvurdukları, TAT yöntemlerini tavsiye eden bilgi kaynakları ve TAT yöntemine ulaşım şekilleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmamız 19.09.2019 - 21.11.2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi obstetri, pediatri ve aile hekimliği polikliniklerine başvuran 212 gebenin ve 152 emziren annenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler literatür taraması sonucu oluşturulmuş her biri 27 sorudan oluşan anketlerin araştırmaya gönüllü kişilere yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanması ile elde edilmiştir. Anketlerin ilk kısmında sosyodemografik bilgiler, ikinci kısmında ise TAT kullanımı ile ilgili veriler sorgulanmıştır. Bulgular: Gebelerin %38,7'sinin gebelikleri sırasında ve emziren annelerin %63,2'sinin emzirme sırasında TAT yöntemlerine başvurdukları belirlenmiştir. Her iki grup için en sık kullanılan yöntemler bitkisel ürünler olmuştur. Gebeler için en sık kullanılan bitkisel ürünler nane (%57,3), kekik (%29,6) ve ıhlamur (%24,4) olurken emziren anneler için ise rezene (%75), anason (%29,2) ve nane (%28,1) olmuştur. Emziren anneler TAT yöntemlerini en sık anne sütünü arttırmak için kullanırken, gebeler daha çok bulantı-kusma, kabızlık, soğuk algınlığı gibi gebelikte sık görülen semptomlara yönelik kullanmışlardır. Gebe grubunda TAT yöntemlerini güvenli bulanların (p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aims to specify pregnant and nursing women's CAM usage frequency, most commonly used methods and have an idea about women's characteristic features who use these methods. Besides in this study, pregnant and nursing women's attitudes toward CAM methods, causes directing women to alternative medicine, most common resorting to CAM methods for what symptomatic complaints, data sources advicing CAM methods, and ways of reaching CAM methods have been studied. Equipment and Methods: Our study which is cross sectional and definitive has been made with 212 pregnants and 152 nursing women participants who resort to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Center, obstetric, paediatry and family practice polyclinics dates between 19.09.2019 - 21.11.2019. Data have been acquired owing to application of questionnaires consisting of 27 questions each and have been polled using face to face interview method with voluntary participants. In the first part of the questionnaire, sociodemografic data and in the second part of the questionnaire data about CAM usage have been questioned. Findings: It is determined that 38,7% of pregnants during pregnancy and 63,2% of nursing mothers during nursing resort to CAM method. Most commonly used methods are herbal products for both groups. Most commonly used herbal products are mint (57,3%), thyme (29,6%) and linden (24,4%) for pregnants; on the other hand fennel (75%), anise (29,2%) and mint (28,1%) are most commonly used for nursing mothers. Although nursing mothers most commonly use CAM methods to increase breast milk, pregnants mostly use them against commonly seen symptoms during pregnancy such as nausea, vomit, costiveness, cold. It is observed that people in pregnant group who assume CAM methods are safe (p=