Goguryeo Devleti tarihine genel bir bakış -Göktürk devleti ile ilişkiler odaklı-
Overview to Goguryeo history -About relation with Göktürks-
- Tez No: 631332
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI GÖKSEL TÜRKÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doğu Göktürk Devleti, Sui Hanedanının baskısı altında iken Goguryeo elçisi ile Yami Kağan gizlice görüşürlerken Sui İmparatoru Yang Guang (楊廣) bu görüşmeyi şans eseri öğrendi. İki devletin birleşmesinden çekinen Sui imparatoru, Goguryeo üzerine sefere çıktı. Goguryeo ve Göktürkler ile yaptığı mücadeleler sonucunda Sui İmparatorluğu yıkıldı. T'ang hanedanı döneminde ise Goguryeo ve Göktürk Kağanlığı yıkılmış Göktürk hükümdarı İl Kağan ile Goguryeo'nun son kralı Bojang'ın (보장왕/寶藏王) mezarları yan yana konularak birlikte var olan iki devlet birlikte yok olmuştur. Bilge Kağan Anıtında bahsedilen bir Kağan'ın cenaze törenine çeşitli devletlerden ve milletlerden başsağlığına gelenler oldu. Bu cenaze törenine gelenler arasında Koreliler yani Goguryeolular da vardı. Efrasiab Sarayı'nın duvar resimlerinin birinde Göktürklerin yanına gelen 2 ayrı Goguryeo elçisi resmedilmiştir. Bu çalışmada yaşanılan bu olayların ve yazıt ile resimlerde iki devletin birbirleri ile olan ilişkilerinin ne olduğu konusunda bir kanıya varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When Eastern Göktürk Khaganate was under the pressure of Sui Dynasty, Yami Khan and ambassador of Goguryeo had confidential comunications and then Yang Guan (楊廣), The emperor of Sui Dynasty had become aware of that by chance. Yang Guan was concerned about alliance of these two state. So he advanced on Goguryeo. After all of fights against Goguryeo and Eastern Göktürk Khaganate, Sui Dynasty had fallen down. During the T'ang Dynasty period Goguryeo and Eastern Göktürk Khaganate had fallen and IL Khan and Bo-Jang (보장왕/寶藏王) who last king of Goguryeo had burried side by side. On the Bilge Khan monument, it shows one of Khan's funeral rites which also including people who came from other states to atttend to funeral ceremony. There were also Koreans that is to say Goguryeo's people in the attendants. Then again there are two Korean ambassador which came to visit Khan of Gokturk in the Afrasiab Painting. In this study, I tried to surmise relations between Goguryeo and Göktürk Khaganate based on Bilge Khan monument and Afrasiab painting.