Cübeyr B. Mut'im ve Merviyyatuhu
جبير بن مطعم ومروياته / Jubayr İbn Mut'im and his Marrations
- Tez No: 631331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kureyş'in Abdümenâf kolundan gelen ve Hz. Peygamber'in amcaoğullarından olan Cübeyr b. Mut'im, Câhiliye döneminde itibar edilen bir şahsiyet olduğu gibi İslâm'dan sonra da değer verilen bir sahâbî olmuştur. Babası Mut'im, Hz. Peygamber'e ve müslümanlara uygulanan boykot yıllarında akrabalık bağı münasebetiyle yardımda bulunmuş ve boykotun sonlanmasında büyük etkisi olmuştur. Yine Hz. Peygamber'in Taif dönüşünde himayesi altında Mekke'ye girmesine öncülük etmiş ve Cübeyr'in de arasında olduğu oğulları ile Hz. Peygamber'i korumuştur. Cübeyr, Bedir Savaşı'nda esir edilen Kureyşlileri kurtarmak için Hz. Peygamberle görüşmeye gönderilmiş ve Hz. Peygamber vefakârlık gereği babasının kendisine karşı yaptığı iyiliklerini zikretmiştir. Uhud Savaşı'nda amcasının intikamını alan kölesi Vahşi'yi, Hz. Peygamber'in amcası Hamza'yı şehîd etmesine karşılık hürriyetine kavuşturmuştur. Hudeybiye ile Hayber yılları arasında bir zamanda müslüman olan Cübeyr, Mekke'nin Fethi ve Huneyn Savaşı'na katılmış, Hz. Ömer döneminde neseb bilgisinden dolayı Dîvan oluşmasında önemli rol oynamış ve Hz. Osman'ın cenaze namazını kıldırmıştır. Hz. Peygamber'den birçok hadis rivayet etmiş ve rivayet ettiği bu hadisler kaynaklarda yer almıştır. Yaptığımız çalışmada 73 hadisini 24 başlık altında, kaynakları ve sıhhat dereceleri hakkında ayrıntılı bilgi vererek zikrettik.Ashâbın önemli şahsiyetlerinden olup rivâyetleri hakkında akademik çalışma yapılmamış olması sebebiyle tezimiz önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Jubayr b. Mut'im, being from the Nawfal clan of the Quraysh tribe was one of cousins of the Prophet. He was a person who had been respected during the pre-islamic period, as well as a respected companion of the Hz. Prophet after Islam. His father Mut'im, because of family ties, had helped the Prophet and Muslims on the occasion of the boycott years, and had a great influence on the termination of the boycott. He led Prophet to enter Mecca under his auspices on his return from Taif, and with his sons including Jubeyr, protected the Prophet. In order to ask for the release of Qurayshis captured in the Battle of Badr, Jubayr went to meet with the Prophet and during the meeting, out of courtesy, The Prophet mentioned the goodness of his father against him. However, it was also Jubayr who released Wahshi b. Harb from slavery, who took revenge of his uncle in the Battle of Uhud, by killing Prophet's uncle Hamza. Jubayr b. Mut'im, who converted to Islam between Hudaibiah and Khaybar Treaty, participated in the Conquest of Mecca and the Battle of Hunayn. He was renowned for his knowledge of genealogy. He also led the funeral prayer of. Uthman b. Affan. He had narrated many Hadithes from the Prophet and these hadithes he narrated have been covered in the resources. In our study, we mentioned 73 narrations under 24 sections by giving detailed information about their resources and degrees of trustworthiness. Being the first academic thesis about the important companion. Jubayr b. Mut'im and his narrations, we believe that our thesis is of big importance .