Psöriasis hastalarında total oksidan kapasite, total antioksidan kapasite, iskemik modifiye albumin, mikrorna seviyesi ve psöriasis alan şiddet indeksi ile ilişkisi
The relationship between total oxidant capacity, total antioxidant capacity, ischemic modified albumin, microrna levels and psoriasis area severity index in psoriasis patients
- Tez No: 631361
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada psöriasis olan ve olmayan bireylerde total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS), iskemik modifiye albumin (İMA), mikro ribo nükleik asit (MikroRNA/miRNA/miR) düzeylerinin karşılaştırılması ve vaka grubunda bu değerlerin psöriasis alan şiddet indeksi (PASI) ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma vaka-kontrol çalışması olarak tasarlandı. Vaka grubu olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran psöriasis tanısı almış, yeni ve takipli 91 hasta alındı. Kontrol grubu olarak Aile Hekimliği polikliniğine başvuran sistemik hastalığı olmayan, ilaç kullanmayan sağlıklı 91 birey alındı. Biyokimyasal parametre analizleri kit önerilerine uygun olarak Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı laboratuvarında aynı gün gerçekleştirildi. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 20.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to comparison of total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS), ischemia-modified albumin (IMA), micro ribo nucleic acid (MicroRNA/miRNA/miR) levels in individuals with and without psoriasis and investigate the relationship between these values and psoriasis area severity index (PASI) in the case group. Materials and Methods: This research was designed as a case-control study. As a case group, 91 new and followed-up patients diagnosed with psoriasis who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Skin and Venereal Diseases outpatient clinic were taken. As a control group, 91 healthy individuals without systemic disease and drug use, who applied to the Family Medicine outpatient clinic were taken. Biochemical parameter analyzes were performed on the same day in the Laboratory of Department of Medical Biochemistry in accordance with the kit recommendations. The data were evaluated in Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 20.0 statistical package program.