Acil tıp alanındaki sağlık çalışanlarında güvenlik kültürü değerlendirmesinde kullanılan Acil Servis Güvenlik Tutum Anketi'nin validasyon çalışması
Study of validation of emergency service safety attitudes questionnaire which is used for assessment of safety cultureinemergency medicine field workers
- Tez No: 631360
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Günümüzde ilerleyen teknolojik gelişmeler ve insan nüfusunun artışına bağlı olarak sağlık hizmetlerine duyulan gereksinim nedeniyle sağlık bakım hizmetlerinin giderek karmaşık hale geldiği görülmektedir. Patterson ve arkadaşları tarafından 6 faktörlü 30 soru içeren“ Acil Sağlık Hizmetleri Güvenlik Tutumları Anketi ”geliştirilmiştir. Biz bu çalışmada Acil Servis Güvenlik Tutum Anketi'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini aynı zamanda, sosyo-demografik bulgu ve değişkenlerle olan ilişkisini inceledik. Gereç-yöntem: Araştırmada araştırmacı tarafından oluşturulan demografik sorular, anket soruları ve Acil Servis Güvenlik Tutum Anketi kullanılmıştır. Anket 7 sosyo-demografik durum, 16 acil tıp alanındaki güvenlik algısı ile ilgili soru ve 30 acil servis güvenlik tutum anketi sorusu olmak üzere toplam 53 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamıza 06/092019 ile 16/10/2019 tarihleri arasında 217'si erkek, 183'ü kadın olmak üzere 400 acil servis çalışanı katılmıştır. Bulgular: Araştırma 217'si erkek, 183'ü kadın olmak üzere 400 acil servis çalışanı hasta ile yapılmıştır. Çalışmada verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 24 istatistik programıyla yapılmıştır. Bu çalışmada ölçeğin güvenirliği iç tutarlılık hesaplanmış olup Cronbach alfa iç tutarlılık güvenirlik katsayıları 0.880 bulunmuştur. Türkçeye uyarlanan anketin maddelerinin alt faktörlerinin Cronbach alfa katsayıları 0,604-0,828 arasında bulunmuş olup kabul edilebilir faktör yük değerine sahip geçerlilikte olduğu saptandı. Erkek çalışanların ek iş arama durumları statiksel olarak anlamlı (p=0,33) ve daha fazla oranda bulundu. Çalışanların kurumda personelin kural ve yönetmelikleri dikkate almadığı düşüncesi, erkeklerde anlamlı (p=0,028) ve fazladır. Güvenlik tutumları anketi alt boyutu olan iş güvenliği puanı karşılaştırıldığında görev süresi 0-48 ay olan çalışanların istatiksel olarak anlamlı (p=0,027) ve daha fazla oranda puan aldığı saptanmıştır. Güvenlik iklimi puanı karşılaştırıldığında görev süresi 0-48 ay olan çalışanların istatiksel olarak anlamlı (p=0,013) ve daha fazla oranda puan aldığı saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde Acil serviste hasta güvenliğini değerlendirebilmek ve geçerli bir yöntem geliştirmek için Patterson ve arkadaşları tarafından oluşturulan“Acil Sağlık Hizmetleri Güvenlik Tutumları Anketi”nin ülkemizde uygulanabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Duetoadvancedtechnologicaldevelopmentsandincreasedpopulation of ourera, because ofthenecessityforhealthcareservices, it is observedthattheseServices havebecomegraduallymorecomplicated. Patterson et al. developed“emergency service SafetyAttitudesquestionnaire”with 6 factorsand 30 questions. Inthisstudy, weinvestigatedthevalidityandreliability of Turkish form of Emergency Service SafetyAttidudesQuestionnaireanditsrelationshipwithsocio-demographicfindingsandvariables. Materialandmethod:Demographicquestionspreparedbytheresearcher, Surveyquestionsand Emergency Service SafetyAttidudesQuestionnairewereused in theresearch. Surveyconsists of 53 questions in total, 7 of themareaboutsocio-demographicstatus, 16 aboutSafetyperception in emergencymedicinefieldandremaining 30 arequestions of emergency service SafetyAttitudesquestionnaire. 217 male, 183 female, in total 400 emergency service workerscontributedtoourstudybetween 06.09.2019 and 16.10.2019. Findings: Studywasconductedwith 217 maleand 183 female ,total 400 emergency service workers. Statistical analysis of data wasperformedwith IBM SPSS 24 Statistics program. Inthisstudy, reliability of thescalewascalculatedbyinternalconsistencyandCronbachalphainternalconsistencyreliabilityco-efficientwasfound as 0.880. Cronbach alfa co-efficents of subfactors of items in Turkishadaptedquestionnairewerebetween 0,604 and 0,828 anddetected as havingvaliditywithacceptablefactorloadvalue. Male workers' conditions of searchingfor a secondaryjob (additionalincome) werefoundto be statisticallysignificant (p=0,33) andhigher. Theopinion of workersaboutthepersonnel not caringaboutrulesandregulations of theestablishment is statisticallysignificant (p=0.028) andmoreprevalent in males. Whenlaborsafetyscoreswhich is a subdimension of SafetyAttitudesquestionnairewerecompared, scores of workerswithemployementdurationbetween 0-48 monthsweredetected as statistically significant (p=0.027) and higher. When Safety climates cores were compared ,again workers with 0-48 months of employement were found to have statistically significant (p=0.013) and higherscores. Conclusion: As a result of the data we obtained in this study, we can conclude that“ Emergency Service Safety Attitudes Questionnaire”developed by Patterson et al. is a valid and reliable scale which van be used in our country in order to evaluate Patients safety in emergency service.