Türkiye'de festival afiş tasarımlarında dijital illüstrasyonun kullanımı
The use of digital illustration in festival poster desings in Turkey
  1. Tez No: 631430
  2. Yazar: SİNEM KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tasarımın tarihi mağaralarda çizilen ilk resimlerle başlamıştır. Grafik tasarım dijital platformlara gelene kadar çok gelişim göstermiştir. İnsanlar duygu ve düşüncelerini anlatırken görsel sanatları kullanmışlardır. Afişlerde bu görsel örneklerin bir parçasıdır. Afişler, gelenekselleşmiş, toplumda yer edinmiş ve artık bir yörenin simgesi haline gelmiş etkinlikleri, yani festivalleri görsel sanatın parçası olarak işlevselleşmişlerdir. İçinde bulunduğumuz bilgi çağı değişip, gelişmiş hayatımızın tüm alanlarında da yer almıştır. Bilgisayarlar, grafik tasarımında kullanılıp, İllüstrasyon alanında da tercih edilmeye başlanmıştır. Dijital İllüstrasyonlar bugün geleneksel İllüstrasyonlara göre grafik tasarım uygulamalarında çok daha fazla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye'de hayatımızın büyük bir parçası olan din, politika, etnik, yapı ve bunun gibi birçok yönü bulunan festivalleri, görsel yolların bir parçası olan afişlerde dijital İllüstrasyonların kullanımına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of design started with the first pictures drawn in caves. Graphic design has developed a lot until it comes to digital platforms. People used visual arts to express their feelings and thoughts. Posters are part of these visual examples. Posters have become functional as part of visual art, events that have become traditional, established in the society and have become the symbol of a region, namely festivals. The information age we live in has changed and has taken place in all areas of our developed lives. Computers were used in graphic design and started to be preferred in the field of Illustration. Digital Illustrations are used much more in graphic design applications today than traditional Illustrations. In this thesis, festivals with many aspects such as religion, politics, ethnicity, structure and so on, which are a big part of our lives in Turkey, and the use of digital Illustrations on posters that are a part of visual ways are mentioned.