Ağaç kalıplı baskı ve Türk yazmacılık sanatı üzerine bir araştırma
A research on blok printing and Turkish writing art
  1. Tez No: 631565
  2. Yazar: TUĞBA BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM ENGİN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yazmacılık sanatını en eski kumaş süsleme sanatlarından biri olarak değerlendirebiliriz. Yazmacılık sanatı ülkemizde en parlak zamanlarını 17-19.yy. arasında yaşamıştır. Basılı kaynak ve yerinde ustalarla yapılan araştırmalar gösteriyor ki biz bu sanata hakkettiği ilgi ve sevgiyi gösterememişiz. Yazmacılık, halk sanatı olarak ülkemizde doğmuş teknolojinin ilerlemesi ve yapımının zorluğu sebebiyle unutulmaya yüz tutmuş sanatlar arasına girmiştir. Yazmacılık sanatı omuzlarında kültürel bir miras taşımaktadır. Yöresel dokular, kumaşlar ve yaşam tarzını yazmalara yerleştiren yazma ustaları bir tür tarih kitabı elde etmemizi sağlamıştır. Yazmacılık araştırılırken, uygulanan desen ve renklerin büyülü dünyası insanı içine çekmektedir. İçine girdikçe bu alanın sonunun olmadığı fark edilir. Yazmacılık, insanın üretme ve tasarlama arzusunu coşturan bir dünyadır. Bu araştırmada; Tokat bölgesinin bu sanata nasıl sahip çıktığı görülmüştür. Tokat bölgesinde kullanılan desenlerin çizim haline dönüştürülmesi ve bu dönüşümlerin tekstil tasarım ürünleri üzerinde dijital formatta uygulanarak, başka insanlara fikir, ilham ve kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We can consider the art of writing as one of the oldest fabric ornamental arts. The art of writing ex perienced its brightest times in our country between the 17th and 19th century. Research with printed sources and on-side masters shows that we have not shown the attention and love that this art deserves. Writing has become one of the forgotten arts due to the advancement of technology and difficulty in making it, which was born in our country as folk art. The art of writing carries a cultural heritage on its shoulders. Local textures, fabrics and writing masters who placed the lifestyle in writing allowed us to obtain a kind of history book. While writing is being investigated, the magical World of applied patterns and colors draws you in. As you enter it, it becomes noticeable that this field has no end. Writing is a World that excites man's desire to produce and design. In this research; it has been seen how the slapstick region embraces this art. It is aimed to transform the patterns used in the Tokat region into drawings and to be applied in digital format on textile design products, to be ideas, inspirations and sources to other people.