İstanbul Arel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu Hemşirelik bölümü öğrencilerinin cinsel bilgi düzeyleri ve cinsel tutumları arasındaki ilişkiler
Relationships between sexual attitudes and sexual attitudes of nursing students in İstanbul Arel University School of Health Sciences
- Tez No: 631584
- Danışmanlar: PROF. DR. REHAT FAİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaşamın sürdürülebilmesi için doğadaki tüm olay ve hareketler üremeye yöneliktir. Cinsellik, doğadaki canlılar basamağının en üstünde yer alır. İnsanın temel fizyolojik gereksinimleri arasındadır. Bireylerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için mutlaka gereklilik arz etmeyen, ama neslin devam edebilmesi için gereken bir gereksinim ve dürtüdür (Aslan ve ark, 2008). Bunun yanı sıra yapılan çalışmalar göstermektedir ki hemen hemen tüm toplumlarda bireylerin cinsel bilgi düzeylerinin düşüklüğü, cinsel tutumlarını olumsuz etkilemekte ve bireylere ayrıca zarar vermektedir (Ziya, 2015). Bu nedenle toplumu en iyi derecede yansıttığı için üniversite öğrencilerinin, cinsel bilgi düzeyleri ve cinsel tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere bu araştırma yapılmıştır. Meslek hayatlarında bu konuyla en çok karşı karşıya kalacak meslek mensuplarından biri olduğu düşünüldüğü için de çalışma hemşirelik öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışma İstanbul Arel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu 1., 2., 3. ve 4. Sınıf Hemşirelik bölümü öğrencilerinin cinsel bilgi düzeylerini incelemek ve cinsel bilgi düzeyleri ile cinsel tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Örneklem seçimi yapılmamıştır ve gönüllülük esasına dayalı olarak evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.50'dir. %31,2'si erkek, %68,8'i kadındır. Öğrencilerin %15,6'sı 1. sınıf, %19,8'i 2. sınıf, %31,7'si 3. sınıf, %32,7'si 4. sınıftır. Çalışmaya katılmayı kabul eden öğrencilerin tamamına Kişisel Bilgi Formu, Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği ve Cinsel Bilgi Düzeyi Formu uygulanmıştır. Verilen cevaplar doğrultusunda öğrencilerin %76,4'ünün cinsel bilgi düzeyini yeterli bulduğu, %23,6'sının ise cinsel bilgi düzeyini yeterli bulmadığı görülmüştür. Bu öğrencilerin %94,3'ü üniversitede cinsel sağlık vi eğitimi olmasını gerekli bulurken, %5,7'si gerekli bulmuyor ve %63,9'u daha önce cinsel sağlık eğitimi almış olan %36,1'i daha önce cinsel sağlık eğitimi almamış olan öğrencilerdir. Cinsel Bilgi Düzeyi Formunun sonuçlarından elde edilen bulgular doğrultusunda öğrencilerin %37,6'sı ''Hangisi aşıyla önlenebilen ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir?'' sorusuna doğru cevap verirken, %62,4'ü yanlış cevap vermiştir. '' HIV hangi yolla bulaşmaz?'' sorusuna ise öğrencilerin yine %37,6'sı yanlış cevap vermiş, %62,4'ü ise doğru cevap vermiştir. Cinsel Tutum Ölçeği sonuçlarına baktığımızda ise; öğrencilerin %44,1' ''Her iki tarafta aynı fikirdeyse seksi zevklerin paylaşımı olarak görebiliriz'' (Totan ve ark, 2012) ifadesine katılıyorum cevabı verirken, %14,9'u katılmıyorum cevabını vermiştir. '' İnsanlar daha özgürce seks yapabilse hayat daha kolay olurdu'' (Totan ve ark, 2012) ifadesine katılan öğrenci yüzdesi 22,7, katılmayan öğrenci yüzdesi 31,2 ve kesinlikle katılmayan öğrenci yüzdesi 11,2'dir. '' En iyi seks kuralların olmadığı sekstir'' ifadesine öğrencilerin %30,7'si katılmıyorum, %21,8'si katılıyorum ve %14,2'si kesinlikle katılıyorum cevabını vermiştir. Ölçekte yer alan ''Biriyle seks yapmak için ona bağlanmak zorunda değilim'' ifadesine öğrencilerin %23,8'si katılmıyorum cevabını verirken, %26,1'i katılıyorum, %20,3'ü ise kesinlikle katılıyorum cevabını vermiştir. Sonuçta yapılan araştırmada cinsel bilgi düzeyinin cinsel tutum üzerindeki anlamlı etkisi görülmüştür. Çalışmaya katılan öğrencilerin çoğunluğunun cinsel bilgi düzeyinin yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Bu da cinsel tutumlarını olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
All events and movements in life are directed to reproduction in order to sustainable life. Sexuality, which is one of the basic physiological needs of human beings at the top of the step of living things in nature, is a necessity and impulse which is not necessarily necessary for the survival of the individual life, but necessary for the continuity of the species (1). In addition to this, studies have shown that the low level of sexual knowledge of individuals in almost all societies adversely affects sexual attitudes and harms individuals (2). Therefore, this study was carried out to investigate the relationship between sexual knowledge levels and sexual attitudes on university students because it reflects the society at the best level. The study was carried out with nursing students since it is thought to be one of the most occupational members who will face this issue in their professional lives. The aim of this study is to investigate the sexual knowledge levels and the relationship between sexual knowledge levels and sexual attitude of 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students of Istanbul Arel University School of Health Sciences nursing students. No sample selection was made and the whole universe was tried to be reached on a voluntary basis. The mean age of the students was 21.50. And the genders of students were as 31.2% male and 68.8% female. The grades of the students has been noted as 15.6% of the students are 1st grade, 19.8% are 2nd grade, 31.7% are 3rd grade, 32.7% are 4th grade. Personal Information Form, Hendrick Sexual Attitude Scale and Sexual Information Level Form has been applied to all students. In line with the answers given, it was seen that 76.4% of the students found the level of sexual knowledge sufficient and 23.6% did not find their level of sexual knowledge sufficient. While 94.3% of these students found it necessary to have sexual health education in university, 5.7% did not find it necessary and 63.9% were students who had previously received viii sexual health education and 36.1% were students who had not previously received sexual health education. According to the findings obtained from the results of the Sexual Knowledge Level Form, 37.6% of the students correctly answered the question 'Which is one of the vaccine preventable and sexually transmitted infections?' and 62.4% of them has answered incorrectly. 37.6% of the students gave the wrong answer and 62.4% gave the correct answer to the '' How is HIV not transmit?'' question. When we look at the results of the sexual attitude scale, 44.1% of the students answered the 'if both sides agree, we can see sex as sharing pleasures' phrase and 14.9% disagreed. ''Life would be easier if people could have sex more freely,“ said the percentage of students who participated in the statement was 22.7, the percentage of students who did not participate was 31.2, and the percentage of students who did not participate Strictly was 11.2. 30.7% of students disagreed, 21.8% agreed and 14.2% strongly disagreed with the phrase' best sex is sex without rules”. On the scale, 23.8% of students responded that' I don't have to commit to having sex with someone", while 26.1% agreed and 20.3% strictly agreed. As a result, a significant effect of sexual knowledge level on sexual attitude was observed in the study. It was seen that the sexual knowledge level of the majority of the students participating in the study was sufficient. This positively affects sexual attitudes.