Vergi denetiminde mükelleflerin hak ve yükümlülüklerinin vergi uyumu yönünden değerlendirilmesi
In tax inspection evaluation of rights and obligations of taxpayers for tax compliance
  1. Tez No: 631621
  2. Yazar: ORHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Verginin tarihi ve gelişmişliği eskiye dayandığı gibi, vergi denetimi, mükellef hakları ve vergi uyumu da eskiye dayanmaktadır. Vergi, bir ülkenin en büyük finansal kaynağı olduğu için, vergi sisteminin iyileştirilmesi için çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmaların birçoğu, mükellefin vergiye uyumunun arttırılması üzerine olmuştur. Vergi uyumu ile ilgili ilk çalışmalar, vergi uyumsuzluğu ile başlamış, kayıt dışılık temelinde devam etmiş, mükelleflerin motivasyonlarını arttırıp gönüllü uyumu sağlamayı da içine alacak şekilde genişlemiştir. Yapılan bu çalışmalardan hareketle, bu tez çalışmasında“Vergi Denetiminde Mükelleflerin Hak ve Yükümlülüklerinin Vergi Uyumu Yönünden Değerlendirilmesi”yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile vergi mükelleflerinin vergi uyumunu etkileyen birçok unsur tespit edilmiştir. Ayrıca, vergi denetimlerinin vergi mükelleflerine hak ve yükümlülüklerini öğrettiğini ve bu nedenle de vergiye uyumlarının sağlandığı belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
As the history and development of tax goes back to the past, tax auditing, taxpayer rights and tax compliance go back to old times. Since tax is the biggest financial resource of a country, studies need to be done to improve the tax system. Many of the studies carried out in this context have been on increasing taxpayer compliance. The first studies on tax compliance started with tax mismatch, continued on the basis of informality, and expanded to increase the motivation of taxpayers and include voluntary compliance. Based on these studies, in this thesis study,“Assessment of Taxpayers' Rights and Obligations in Terms of Tax Compliance in Tax Audit”was made. With this study, many factors affecting taxpayers' tax compliance were identified. In addition, it has been stated that tax audits teach taxpayers rights and obligations, and therefore they comply with tax.