Türk kahve kültürü ve grafik tasarım ilişkileri
The relationship between the Turkish coffee culture and graphic design
  1. Tez No: 631659
  2. Yazar: EBRU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türk kahvesi toplumun kamusal alana geçişini sağlayan bir araç ve hayatın her alanında bize eşlik eden kültürel bir miras olarak karşımıza çıkar. Türk kahvesinin keşfi, tanınması ve toplumun vazgeçilmez bir parçası olma süreci uzun ve çetrefillidir. Bu süreçte karşılaşılan engeller ve yasaklar Türk kahvesi geleneğinin oluşmasının önüne geçememiştir. Kültür durağan değildir. Hayatın dinamizmi içerisinde kendini yeniler ve değişime açıktır. Fakat Türk kahvesi; hazırlanış şekli, sunum tarzı ve kahveye yüklediği anlamlar ile geleneğe bağlılığını sürdürmektedir. Kültürün bir parçası haline gelen Türk kahvesi; dostluğu, sohbeti, yeni başlangıçları çağrıştırmaktadır. Bu çağrışımlar Türk kahvesini konu alan grafik tasarım çalışmalarında da karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme ve popüler kültür etkisiyle artık günümüzde her şey hızla tükenmekte ve kalıcılık gün geçtikçe azalmaktadır. Türk kahvesi ise bu köklü geleneği hala korumaktadır. Bu gelenek grafik tasarım çalışmalarına yansımış, iletilmek istenen mesaj kültürel imgeler ile bireye ulaştırılmıştır. Günümüzde hala Türk kahvesine dair yapılan çalışmaların çoğu geçmişten izler taşımaktadır. Bu nedenle oluşturulacak tasarım çalışmalarında toplumun kültürü, değerleri, eğilimleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish coffee is a tool which provides public to change public sphere and is a intangible cultural heritage which accompanies us in every area of our lives. Turkish coffee has a long, hard discovery and recognition process. In this process there were problems about turkish coffee to be a tradition but they couldn't prevent. Culture is not stable. It modernizes itself in the dynamism of life and it is open to changes. But turkish coffee keeps its traditions with its own preparation method, serving style and with the meaning it has. Turkish coffee evokes friendship, conversation and new beginnings. These connotations show up in graphic design works too. By the effect of globalization and popular culture, day by day permanency is decreasing. But turkish coffee is still saving its tradition. This tradition reflects to the graphic design works and shows the real meaning of it by cultural images. Nowadays, the works about turkish coffee still have traces of past. That's why culture and values should be considered when creating a design.