Avrupalı yönetmenlerin yasa dışı göç olgusuna bakışı ve filmlerinde tasviri
European directors' approach on illegal immigration and its representation in their films
  1. Tez No: 631660
  2. Yazar: BURAK BUĞRA KOMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Göç olgusu, insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanları göçe iten çeşitli faktörler vardır. Göçler; gelişen ekonomik, siyasal ve sosyal olaylar neticesinde gerçekleşmektedir. Sanayileşme sonrasında ortaya çıkan küreselleşme süreciyle yeni bir yapılanma içine giren dünyada, göç kavramı da değişkenlik göstererek zamanla sayısal bir artış göstermiştir. Son yıllarda Orta Doğu, Asya, Afrika ve özellikle Suriye'de yaşanan siyasi mücadeleler sonucunda, Avrupa'ya göçmen akınları artmıştır. Yaşanılan bu göç ve devamındaki sığınmacı akınları sinemada işlenen önemli temalardan biridir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'da artan göçmen nüfusu ve bu nüfusun sinema faaliyetlerinde bulunması göç sineması kategorisi üzerine düşünülmesini gerektirmiştir. Çalışmada, ulusal sinema paradigmasının açıklamakta yetersiz kaldığı göç ve göçmen sineması, ulusötesi sinema ve göçmen sinema literatürü üzerinden değerlendirilmiş ve çağımızın ihmal edilemeyen gerçeklerinden olan yasa dışı göç olgusuna gerçekçi sinema perspektifinden bakılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada, son dönemlerde yaşanan yasa dışı göç, mülteci ve sığınmacı krizine Avrupa kökenli yönetmenlerin benzer bir bakış açısı geliştirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The migration phenomenon is as old as human history. There are several factors, which push people to migrate. Migration takes place as a result of economic, political and social developments. In the world that has entered a new structuring with the globalization process that emerged after industrialization, the concept of migration has also changed and migration increased in number over time. In recent years, the flow of immigrants to Europe has dramatically increased as a result of political struggles in the Middle East, Asia, Africa and in particular Syria. This migration and the subsequent influx of refugees are one of the major themes covered by the cinema. After the Second World War, the growing immigrant population in Europe and the fact that this population is engaged in cinema activities required the category of immigration cinema to be considered. In this study, immigration and immigrant cinema, which has not been explained by the national cinema paradigm, are evaluated over transnational cinema and immigrant cinema literature, and attempts are made to look at the phenomenon of illegal immigration, which cannot be neglected in our age, from a realistic cinema perspective. Thusly, the study found that European directors have developed a similar perspective to the recent crisis in illegal migration, refugee and asylum seekers.