Türkiye'de basın yayın organlarındaki grafik tasarım uygulamalarının incelenmesi
Examination of graphic design applications in media organs in Turkey
- Tez No: 631700
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Türkiye'de cumhuriyet öncesi ve sonrasından günümüze kadar olan sürecin tarihsel gelişimi ve tasarımın temellerini kapsamaktadır. Basılı yayınlar; yazı tarihinden başlayıp matbaanın bulunmasının ardından önemli yollar kat etmiş, globalleşen dünyanın getirdiği yenilikler ile de dijital yayın olarak günümüze kadar gelmiştir. Cumhuriyet öncesi dönemde matbaanın geç gelmesiyle basın yayının gelişim süreçlerinde eksik kalındığı gözlemlenmiştir. Ancak Türkiye mizah anlayışının kusursuz olmasıyla üretmekten vazgeçmemiş olup gazetelerde ilerlediği gibi mizah dergilerinde de bir o kadar kendini geliştirmiştir. Dijital yayın; basın yayının ve birçok basılı tasarımların formatında ve yaşam biçimlerinde önemli derecede farklılaşmaya sebep olmuştur. Bilgisayarlı tasarıma geçiş dönemi basın yayındaki gazetelerin tirajını düşürse de günümüzde dijital yayının daha fazla kitleye ulaştığı aşikardır. Sürekli olarak gelişen teknolojiye ayak uydurmak için zengin içeriklerin yanı sıra etkileşimli görsellerin istenilen hedef kitleye ulaşmasındaki rolü tartışılmaz hale gelmiştir. Böylece tasarımın temellerinin önemi daha da artmış olup dijital yayınların paylaşıldığı web sitelerinde, internet programlarında tasarımların dikkat çekmesi ve içeriklerin zengin olması artık alışılmış bir durum olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers the historical development of the process from the preRepublican and post-Republican era to the present and the basics of design.Printed publications have come a long way after the invention of the printing press, starting from the era of writing, and have come to the present day as digital publications with the innovations brought by the globalizing world. In the pre-republican period, with the late arrival of the printing press, it was observed that the development processes of the press were incomplete. However, Turkey held to producing with its perfect sense of humor and improved itself in humor magazines as well as in newspapers. Digital broadcasting has brought about significant differentation in the format and lifestyle of print publication and many printed designs. Although the transition period to computer aided design has reduced the circulation of newspapers in the press, it is obvious that digital publication has reached more audiences today. In order to keep up with the constantly developing technology, the role of interactive visuals as well as rich content in reaching the desired target audience has been above suspicion. Thus, the importance of the basics of design has increased even more, and it has become widespread for designs to attract attention and to have rich content in websites and internet programs where digital publications are shared.