Elektrikli metrobüslerin optimum enerji yönetimi
Optimum energy management of electrical metrobuses
  1. Tez No: 631701
  2. Yazar: MUHAMMET SARAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda Dünyada etkisini gösteren iklim değişimi canlı türleri için bir tehdit oluşturmaktadır. Özellikle içten yanmalı motorlu araçlardan yayılan karbon salınımı doğayı ve yaşayan canlı sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Öyle ki herhangi bir önlem alınmazsa tüm dünyayı çevre kirliliğinden kaynaklı kötü günler beklemektedir. Sera gazı etkisini azaltmak amacıyla hükümetler tarafından iş birliği oluşturuldu ve yapılan protokoller sayesinde birtakım önlemler alınmaktadır. Yapılan anlaşmalar neticesinde özellikle güneş, rüzgâr, hidrojen ve dalga gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı teşvik edilerek bu kaynakların kullanımının artmasına özen gösterilmektedir. Hükümetler aynı zamanda 2030 yılına kadar konvansiyonel içten yanmalı araçların üretimini durdurarak, elektrik enerjisi ile çalışan araç üretimini artırıp; çevre dostu araçların kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, içten yanmalı motorlu araçların kullanımını azaltmak amacıyla özellikle metropol şehirlerde servis sektöründe hizmet veren elektrikli metrobüs kullanımını teşvik etmek için, İstanbul Avcılar-Söğütlüçeşme metrobüs hattındaki araçların günlük çalışma saatleri ve bilgileri tedarik edilerek bir modelleme oluşturuldu. Tez çalışmasında, istasyondaki elektrikli metrobüsleri şarj etmek için gerekli olan enerji için şehir elektrik şebekesine yük olmamak amacıyla bir GES sistemi kuruldu ve metrobüsler için gerekli olan elektrik enerjisi üretimi sağlandı. Bir benzetim programı aracılığıyla oluşturulan GES sayesinde elektrik enerjisi maliyeti azaltılmıştır. Ayrıca gerekli durumlarda üretilen fazla enerjinin şebekeye satışı yapılabilmektedir. Yakın gelecekte tüm araçların elektrikli araçlara dönüşeceği düşünüldüğünde, özellikle servis sektöründe hizmet veren elektrikli metrobüslerin, metrobüs garajına kurulan GES sayesinde üretilen elektrik enerjisi doğrultusunda şehir şebekelerinden satın alınan enerji de azalmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change, which has been affecting the world in recent years, poses a threat to living species. Especially the carbon emission emitted from internal combustion engine vehicles negatively affects the nature and the health of living creatures. So much so that if no measures are taken, bad days await the whole world due to environmental pollution. In order to reduce the greenhouse gas effect, cooperation has been established by the governments and some measures are taken thanks to the protocols made. As a result of the agreements made, the use of renewable energy resources such as solar, wind, hydrogen and waves is encouraged and care is taken to increase the use of these resources. Governments are also trying to expand the use of these environmentally friendly vehicles by stopping the production of conventional internal combustion vehicles by 2030 and increasing the production of electric vehicles running on renewable energy. Various studies are carried out for this purpose. In this thesis, a model was created by supplying the daily working hours and information of the vehicles on the Istanbul Avcılar-Söğütlüçeşme metrobus line in order to encourage the use of electric metrobus serving in the service sector, especially in metropolitan cities, in order to reduce the use of internal combustion engine vehicles. In the thesis study, a GES system was installed in order not to burden the city electricity grid for the energy required to charge the electric metrobuses at the station, and the electrical energy required for the metrobuses was provided. Thanks to the SES created through a simulation program, the cost of electrical energy has been reduced. In addition, when necessary, excess energy produced can be sold to the grid. Considering that all vehicles will turn into electric vehicles in the near future, the energy purchased from the city networks will decrease in line with the electrical energy produced by the SES installed in the metrobus garage, especially of the electric metrobuses serving in the service sector.