Verimli otomasyonel parça üretiminde transfer teknolojisi ve transfer kalıp uygulaması
In efficient automatic parts production transfer technology and transfer die application
- Tez No: 631758
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Otomotiv sektöründeki artan rekabet ile birlikte, otomotiv üreticileri transfer pres teknolojilerine yatırım yapmakta, inovatif çözümler ile verimliliklerini ve yeteneklerini arttırmak istemektedirler. Karmaşık sac metal parçaları için, sırayla çoklu form verme aşamalarına ihtiyaç duyulur. Günümüz endüstrisinde, Sac metal parçasının şekillendirme operasyonları, ara operasyonlar bir şerit halinde (progresif kalıp) veya prosesler arası hatve boşluğu bırakılarak (transfer kalıp) otomatik olarak aktarılır. Progresif ve Transfer kalıplarında prosesler arası taşıma sistemi parametrelerinin önceden tanımlanması gerekir. Bu parametreler ile parçanın hızlı ve güvenli bir şekilde bir sonraki aşamaya aktarılması sağlanmalıdır. Transfer sistemleri karmaşık operasyonların (form/kesme/delik vb.) tek bir hat halinde üretilmesine yardımcı olur. Transfer sistemlerin de tandem kalıpları tek bir hat doğrultusunda sıralanır ve iş parçası vakum veya mekanik kollar ile doğrusal mekanizmayı kullanarak bir istasyondan diğerine hareket eder. Hammaddeleri bitmiş bir ürüne dönüştürmeden önce, ürünün doğru bir tasarımı ve üretim için veriler gereklidir. Sonlu eleman yöntemi ve Simülasyon raporları ile gerçek kalıbı yapmadan veya seri üretimden önce tasarım için gerekli veriler elde edile bilir. Tasarım doğru değilse, üretilen ürünler de kusurlar meydana gelecektir. Sonlu elemanlar (simülasyon) sonuçları ile tasarlanan kalıbın istenilen teknik özelliklere uygun şekilde yırtılma, kırışma ve çekme izleri gibi olumsuz sonuçlar olmaksızın parça üretiminde tasarımın hatalarını ortadan kaldıracaktır. Sonuç olarak, gerçek seri üretimde maliyet düşürülebilir ve hata riski azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
With the increasing competition in the automotive sector, automotive manufacturers invest in transfer press technologies and want to increase their productivity and capabilities with innovative solutions. For complex sheet metal parts, multiple forming steps are required sequentially. In today's industry, sheet metal part shaping operations, intermediate operations are transferred automatically as a strip (progressive die) or by leaving a pitch gap between processes (transfer die). In Progressive and Transfer dies, inter-process transport system parameters must be defined in advance. With these parameters, the part should be transferred to the next stage in a fast and safe way. Transfer systems help to produce complex operations (form / cut / hole etc.) in a single line. In transfer systems, tandem dies are lined up in a single line and the workpiece moves from one station to another by using vacuum or mechanical arms and linear mechanism. Before turning raw materials into a finished product, data are required for an accurate design of the product and production. With the finite element method and Simulation reports, the necessary data for design can be obtained before making the real die or mass production. If the design is not correct, defects will occur in the manufactured products. It will eliminate design errors in part production without negative consequences such as tearing, wrinkling and shrinkage marks in accordance with the desired technical specifications of the die designed with finite elements (simulation) results. As a result, the cost can be reduced and the risk of error reduced in actual mass production.