Yürümenin donması anketi (sorgusu)'nin (freezıng of gaıt questıonnarıe) Türkçeye uyarlanması, parkinson hastalarında geçerlilik ve güvenilirliği
Turkish adaptation, validity and reliability of freezing of gait questionnaire
  1. Tez No: 631836
  2. Yazar: BİRÖN ONUR ÜĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. ARZU GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Yürümenin donması; adım atma isteği olmasına karşın etkin adım atmanın ani, epizodik, kısa süreli durması olarak tanımlanmaktadır ve motor sistemin ani kilitlenmesiyle karakterizedir. Parkinson hastalarının %50 gibi büyük bir çoğunluğunca yaşam süresince en az bir kere deneyimlenmektedir. Yürümenin donması Parkinson Hastalarında en sık düşme nedenleri arasında yer almaktadır. Çalışmamızın amacı; Yürümenin Donması Anketi'nin Türk dili ve kültürüne uyarlanması ayrıca psikometrik özelliklerinin incelenmesinin, böylece klinisyenlerin bu değerlendirmeyi yapmasının olası kılınmasıdır. Yöntem: Çalışma 69 hasta ile tamamlandı. Yürümenin Donması Anketi'nin yapı geçerliliğinin belirlenmesinde örtüştürücü ve ayrıştırıcı geçerlilik özellikleri incelendi. Örtüştürücü geçerlilik Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği'nin 2. Bölümü, 3. Bölümü, 14. sorusu ve 15. sorusu ile Yürümenin donması Anketi toplam sonucu arasında orta ve üzeri korelasyon beklenerek; ayrıştırıcı geçerlilik ise Mini Mental Test skoru ve Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği 1. Bölüm puanı ile Yürümenin Donması Anketi toplam puanı arasında örtüştürücü geçerlilik için incelenenden daha düşük korelasyon olması beklenerek incelendi. Test-tekrar test güvenilirliğinin belirlenmesi için 20 hastaya ölçek 7-14 gün sonra tekrar uygulandı. Bulgular: Yürümenin Donması Anketi sonuçları ile Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği 2. Bölüm, 3. Bölüm, 14.
Özet (Çeviri)
Purpose: Freezing of gait is defined as; sudden, brief, episodic absence of stepping despite willingly intention to walk and characterized with sudden lockdown of motor system. 50% of Parkinson's Disease patients experience freezing of gait at least once. Freezing of gait is one of most common risk factors of falls in Parkinson's Disease patients. Purpose of this study is; to make Turkish adaptation (in both lingual and cultural aspects) of Freezing of Gait Questionnaire, to determinate its psychometric properties, and to make it possible to be used by clinicians to evaluate freezing of gait. Method: 69 patients were included in this study. Construct validity was determined evaluating convergent and divergent validity. Convergent validity was indicated when Freezing of Gait Questionnaire scores correlated moderate to high with UPDRS-Part2, UPDRS-Part3, UPDRS-Question14 and UPDRS-Question15. Divergent validity was indicated when Freezing of Gait Questionnaire scores correlated lower then the ones investigated for convergent validity with Mini Mental Test and UPDRS-Part1. Test-retest reliability was determined by applying Freezing of Gait Questionnaire again 7-14 days after first evaluation.