Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bulunan çocuklarda fiziksel uygunluk ve serebellar fonksiyonların incelenmesi
Investigation of physical fitness and cerebellar functions in children with attention deficit hyperactivity disorders (ADHD)
- Tez No: 631835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikiyatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bulunan çocuklarda fiziksel uygunluk ve serebellar fonksiyonların incelenmesidir. Yöntem: Çalışma, 24'ü DEHB'li (4 kız, 20 erkek), 14'ü sağlıklı (4 kız, 10 erkek) olmak üzere toplam 38 çocuk ile gerçekleştirildi. Katılımcıların fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi için Eurofit Test Bataryası; vücut kompozisyonu parametrelerinin belirlenmesi için Inbody 720 vücut kompozisyonu analizörü kullanıldı. Serebellar fonksiyonlarının değerlendirilmesi için Stroop Testi, d2 Dikat Testi ve Y-Denge Testi; internet bağımlılıklarını incelemek için Çocuklar İçin Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanıldı. Bulgular: DEHB'li ve sağlıklı çocuklar karşılaştırıldığında, iki grup arasında vücut ağırlığı, iskelet kas ağırlığı, vücut yağ ağırlığı, vücut yağ oranı ve beden kitle indeksi açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Fiziksel uygunluk parametreleri açısından karşılaştırıldığında, iki grup arasında Flamingo Denge testi ve 10x5 m Mekik Koşusu testinde anlamlı fark bulundu (p0,05). İnternet bağımlılığı düzeyleri karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). DEHB'li çocukların sağlıklı çocuklara göre dürtüsellik ve dikkatsizlik düzeylerinin daha yüksek; seçici dikkat düzeylerinin daha düşük olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine physical fitness and cerebellar functions in children with Attention Deficit Hyperactivity Disorders (ADHD). Method: The study was conducted with a total of 38 children with 24 ADHD (4 girls, 20 boys) and 14 healthy children (4 girls, 10 boys). Eurofit Test Battery was used to determine the physical fitness levels of participants and Inbody 720 body composition analyzer was used to determine body composition parameters. Stroop Test, d2 Attention Test and Y Balance Test was used to asssess cerebellar functions and Computer Game Dependency Scale for Children was used to evaluate internet addiction. Results: When the children with ADHD and healthy children were compared, no significant difference was found between the two groups in terms of body weight, skeletal muscle weight, body fat weight, body fat ratio and body mass index (p>0.05). When the children were compared in terms of physical fitness parameters, there was a significant difference between the two groups in the Flamingo Balance and the 10x5 m Shuttle Run (p 0.05). No significant difference was found between the two groups in the internet addiction levels (p> 0.05). It was found that impulsivity and carelessness of children with ADHD were higher than healthy children and their selective attention levels were lower (p 0.05).