Psöriatik artrit hastalarında kan sklerostin seviyelerinin hastalık aktivitesi ile periferik ve aksiyel iskelet tutulumuna dair subgrupların incelenmesi
Investigation of blood sclerostin levels in disease activity, peripheral and axial skeleton involvement in psoriatic arthritis patients
  1. Tez No: 632032
  2. Yazar: MEHMET NAYİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BANU SARIFAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fagot Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Psöriatik artrit, spondiloartropatiler grubunda yer alan inflamatuvar bir romatizmal hastalıktır. Eklemlerde meydana gelen hasarın patogenezi, kemik erozyonu ve yeni kemik oluşumu döngüsü şeklindedir. Sklerostin molekülü, bu döngü içerisinde yer almakta ve kemik yapımıyla ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu molekül, çeşitli romatizmal hastalıklarda çalışılmış ve hastalık ile ilişkisi araştırılmıştır. Ancak PsA hastalarında, tutulum bölgelerine göre elimizde herhangi bir veri yoktur. Bu çalışmada PsA hastalarında, sklerostinin hastalık, hastalık aktivitesi ve tutulum bölgesi ile olan ilişkisi değerlendirilmektedir. Gereç ve Yöntem: CASPAR kriterlerine göre PsA tanısı almış 57 hasta ve 27 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için CRP, ESH, BASDAI, DAS28-CRP skorları kullanıldı. Ayrıca yaşam kalitesi ve genel sağlık değerlendirmesi için SF-36 ve Nottingham Sağlık Profili kullanıldı. Bulgular Çalışmamıza 57 PsA hastası [46.16 (20-67) yıl], ve 27 sağlıklı kontrol [47.48 (21-70) yıl] alındı. Hastaların cinsiyet dağılımı, PsA hastalarında 20 erkek (%35) ve 37 kadın (%65) ve kontrol grubunda ise 8 erkek (%30) ve 19 kadın (%70) idi. Hasta grubunda, hastalık süresi 6 (0-40) yıldı. Yaş, cinsiyet dağılımı ve vücut kitle indeksi gruplar arasında benzerdi. Sklerostin seviyeleri toplam hasta grubunda, sağlıklı kontrollere göre anlamlı düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Psoriatic Arthritis is an inflamatory rheumatic disease in the group of spondyloartropathies. The pathogenesis of joint damage is including bone erosion and new bone formation. The sclerostin molecul is involved in these cycle and known to be associated with the bone formation. This molecul has tested in some rheumatic disease and searched its relation with the disease. However, there is no data available for PsA patients according to their involvement regions.The aim of this study is relationship between involment, activity and serum sclerostin levels in PsA patients. Methods: 57 patients with PsA who fullfilled CASPAR criteria and 27 age, sex and body-mass-index matched healthy controls were included in the study. Disease activity was assessed by CRP, ESR, BASDAI, DAS28-CRP. Patients were also evaluated with SF-36 and Nottingham Health Profil for life quality and general health. Serum sclerostin, CRP and ESR were evaluated. Results: 57 PsA patients [46,16 (20-67)] years and 27 healthy controls [47,48 (21-70) years] included in our study. According to gender, 20 male (%35) and 37 female (%65) in patient group and 8 male (%30) and 19 female (%70) in control group. Average duration of disease was 6 years (0-40).