Beta talasemi majör tanılı çocuklarda karaciğer dokusunda demir birikiminin T2* MR, serum ferritin ve ARFI (Acoustic radiation force impulse) elastografi parametreleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of iron accumulation in liver tissue by T2* MR, serum ferritin and ARFI (Acoustic radiation force impulse) elastography parameters in children with beta thalassemia major
  1. Tez No: 632033
  2. Yazar: SELAMİ KABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI DAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amaç beta talasemi majör tanılı çocuklarda karaciğerde demir birikimini ve birikimin şiddetini değerlendirmede ARFI elastografiyi T2* MR ve serum ferritini ile karşılaştırmak ve aralarındaki ilişkiyi incelemek. Materyal Metod: Çalışmamızda retrospektif olarak Kasım 2018-Kasım 2019 tarihleri arasında hastanemiz pediatrik hematoloji bölümü tarafından beta talasemi majör tanısı ile takipli 18 yaş altı 40 hasta yer aldı. Hastaların hepsi transfüzyon ve şelasyon tedavisi alıyordu, ayrıca klinik ve laboratuvar olarak sistemik veya karaciğere lokalize ek hastalık bulgusu yoktu. Hastane veri sistemi üzerinden karaciğere yönelik MRG ve ARFI elastografi incelemelerine ulaşıldı. ARFI elastografi incelemesi Virtual touch tissue quantification (VTQ) yazılımı kullanılarak karaciğer segment 5-8'den seçilen 10 ayrı inceleme alanından shear wave hız ölçümü şeklinde yapıldı ve ortalama ARFI hız değeri alındı. MRG incelemesi 3Tesla MR cihazı (Philips Ingenia 3T) ile yapıldı. Demir birikimine yönelik multi TE gradient eko (T2*) sekansı kullanıldı. Demir yükünü belirlemek için karaciğer segment 5-8'den seçilen 10 ayrı inceleme alanından ROI yardımı ile ölçüm yapıldı ve ortalama değer alındı. Demir birikim şiddeti T2* MR değerlerine göre normal-hafif-orta-ağır olarak sınıflandırıldı. Hastane veri tabanı kullanılarak her hastanın serum ferritin değerlerine ulaşıldı. Serum ferritin değerleri için 10-58 ug/l aralığı normal sınırlarda kabul edildi. Karaciğerde demir birikimini değerlendirmeye yönelik T2* MR, ARFI elastogtafi ve serum ferritin değerleri arasındaki ilişkiler istatistiksel açıdan incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 14'ü kız, 26'sı erkekti. Ortalama yaş ay cinsinden 136,25(±38,97) olarak bulundu. Karaciğerde demir birikimi ile yaş ve cinsiyet arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,638, p=0,878). T2* MR değerleri ile ARFI elastografi ve serum ferritin değerleri arasında negatif yönde orta şiddette bir ilişki saptandı (p=0,001, p=0,003). ARFI elastografi ile serum ferritin değerleri arasında pozitif yönde güçlü şiddette bir ilişki saptandı (p=0,001). Hastalar karaciğerde demir birikim şiddetine göre gruplara ayrıldığında 4 hastada (%10) normal, 11 hastada (%27,5) hafif, 25 hastada (%62,5) orta şiddette demir birikimi tespit edildi. Ağır demir birikimi olan hastamız yoktu. Bu hasta grupları arasında ortalama ARFI elastografi ve ortalama serum ferritin değerleri açısından anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,001, p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to compare ARFI elastography with T2 * MR and serum ferritin in the evaluation of the severity of iron accumulation and accumulation in the liver in children with beta thalassemia major and to examine the relationship between them. Material and methods: In our study, 40 patients under the age of 18 who were followed up retrospectively between November 2018 and November 2019 by the pediatric hematology department of our hospital with the diagnosis of beta thalassemia major. All of the patients received transfusion and chelation therapy, also there were no signs of localized of liver or systemic additional disease locally in the clinic and laboratory. ARFI elastography examination was performed as a shear wave velocity measurement from 10 different examination areas selected from liver segment 5-8 using Virtual touch tissue quantification (VTQ) software and the mean ARFI velocity value was taken. MRI examination was done with 3Tesla MR device (Philips Ingenia 3T). The multi TE gradient echo (T2 *) sequence was used for iron deposition. To determine the iron load, measurements were made from 10 different examination areas selected from liver segment 5-8 with the help of ROI and the mean value was taken. Iron accumulation intensity was classified as normal-light-medium-heavy according to T2 * MR values. Serum ferritin values of each patient were reached using the hospital database. For serum ferritin values, the range of 10-58 µg / l was considered within normal limits. Relationships between T2 * MR, ARFI elastogtafi and serum ferritin values were evaluated statistically to evaluate iron accumulation in the liver. Findings: Of the patients included in our study, 14 were female and 26 were male. The mean age was 136.25 (± 38.97) months. There was no significant relationship between iron accumulation in the liver and age and gender (p = 0.638, p = 0,878). A negative moderate correlation was found between T2 * MR values and ARFI elastography and serum ferritin values (p = 0.001, p = 0.003). A positive strong correlation was detected between ARFI elastography and serum ferritin values (p = 0.001). When the patients were divided into groups according to the severity of iron accumulation in the liver, 4 patients (10%) had normal iron accumulation in 11 patients (27.5%) and moderate iron accumulation in 25 patients (62.5%). We did not have any patients with heavy iron accumulation. There was a significant difference between these patient groups in terms of mean ARFI elastography and mean serum ferritin values (p = 0.001, p = 0.007).