Güçler ayrılığı ve hegemonya: Kuramsal bir tartışma
Separation of powers and hegemony: A theoretical discussion
  1. Tez No: 632056
  2. Yazar: AKASYA KANSU KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışma, güçler ayrılığı teorisini Antonio Gramsci'nin hegemonya kavramı üzerinden incelemeyi amaçlamıştır. İlk bölümde, güçler ayrılığı, tarihsel süreçte değişik düşünürler üzerinden incelenmiştir. Antonio Gramsci'nin hegemonya kavramsallaştırmasının temel bileşenleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, güçlü hegemonyalarda güçler ayrılığının konumu incelemiştir. Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık iki ayrı örnek olarak ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, zayıf hegemonyalarda ve organik kriz koşullarında güçler ayrılığının konumu sorgulanmıştır. Sömürgecilik sonrası liberal- anayasal düzene geçen Güney Afrika Cumhuriyeti ve Kenya Cumhuriyeti'nin geçmişteki ve günümüzdeki konumları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonrası zayıf hegemonyalarda güçler ayrılığının işlerliği tartışılmıştır. Bu çerçevede, daha önce hegemonya üzerinden okunmayan güçler ayrılığı ilkesi değişik bir perspektiften incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the theory of separation of powers through Antonio Gramsci's concept of hegemony. In the first chapter, the separation of powers has been examined through different thinkers in the historical process. The basic components of Antonio Gramsci's conceptualization of hegemony are explained. In the second chapter of the study, the position of the separation of powers in strong hegemony is examined. In this context, the United States and the United Kingdom are considered as two separate examples. In the third and last chapter of the study, the position of the separation of powers was questioned in weak hegemony and organic crisis conditions. The past and present positions of the Republic of South Africa and the Republic of Kenya, which have become a liberal-constitutional order after colonialism, have been compared. The operability of the separation of powers is discussed in weak hegemony after comparison. In this framework, the principle of separation of powers, which was not previously read on hegemony, was examined from a different perspective.