Siyasal sistemler ve seçimli otoriterlik: Belarus örneği
Political systems and electoral authoritarianism: The case of Belarus
  1. Tez No: 677299
  2. Yazar: AHMET BURHAN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL CEYLAN TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Üçüncü demokratikleşme dalgasıyla beraber jeopolitik konumu itibariyle Doğu Avrupa ülkeleri, bilim insanlarının dikkatini çekmiş ve bu alanda birçok çalışma yapılmıştır. Ancak Doğu Avrupa ülkelerinin demokratikleşme hareketleri incelenirken en az çalışılmış ülke Belarus olmuştur. Birçok ülkede demokratikleşme tek yönlü bir süreç olarak gerçekleşmemiş ve geriye dönüşler yaşanmıştır. Demokrasi ile otoriterlik arasında gidip gelen bu siyasal sistemleri tanımlamak için birçok kavram ortaya konmuştur. Bu kavramlar arasında Rekabetçi otoriterlik ve Hegemonik seçimli otoriterlik ön plana çıkmıştır. İki rejim arasındaki en büyük fark, Rekabetçi otoriter rejimlerde seçimler, rejim tarafından riskli bir durum iken, Hegemonik Seçimli Otoriter rejimlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Seçimler yüksek oranlar ile rahatlıkla kazanılmaktadır. Belarus özelinde incelendiğinde, iç ve dış faktörlerin etkisiyle Belarus'un siyasal rejiminin hegemonik seçimli otoriter rejim modeline uygun olduğu saptanmıştır. İç faktörler olarak, Belarus'ta güçler ayrılığı yürütme lehine bozulmuş, referandumlar ile Başkan gücünü arttırmıştır. Başkanlık seçimlerinde hileler yapılmış ve bağımsız Medya susturulmuştur. Dış faktörler olarak, Avrupa Birliği'nin Belarus'a demokratikleşme etkisi olsa da, Rusya ile Belarus arasındaki tarihsel, kültürel, jeopolitik ve ekonomik bağlar dikkate alındığında etkisiz kalmaktadır. Rusya'nın“Kara Şövalye”etkisiyle Belarus'a otokrasi teşvik ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the third wave of democratization, Eastern European countries have attracted the attention of scientists due to their geopolitical position and many studies have been carried out in this field. However, when examining the democratization movements of Eastern European countries, Belarus was the least studied country. In many countries, democratization has not been realized as a one-way process and there have been reversals. Many concepts have been introduced to describe these political systems that oscillate between democracy and authoritarianism. Among these concepts, Competitive Authoritarianism and Hegemonic Electoral Authoritarianism came to the fore. The biggest difference between the two regimes, while elections in Competitive Authoritarian regimes are a risky situation for the regime, this is not the case in Hegemonic Electoral Authoritarian regimes. Elections are easily won with high odds. When examined in the case of Belarus, it has been determined that the political regime of Belarus is suitable for the Hegemonic Electoral Authoritarian regime model, with the effect of internal and external factors. As internal factors, the separation of powers in Belarus has deteriorated in favour of the executive, and the President has increased his power with referendums. Presidential elections were cheated, and the independent media was silenced. As external factors, although the European Union has a democratization effect on Belarus, it is ineffective when the historical, cultural, geopolitical and economic ties between Russia and Belarus are taken into account. It was concluded that Russia encouraged autocracy in Belarus under the influence of the“Dark Knight”.