Öğretmenlerde örgütsel sinizmin demografik değişkenler, kişisel değerler, sosyal mesafe ve yaşam doyumuna göre yordanması
Prediction of organizational cynicism according to demographic variables, personal values, social distance and life satisfaction in teachers
  1. Tez No: 632080
  2. Yazar: HİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada örgütsel sinizmin kişisel değerler, sosyal mesafe ve yaşam doyumu değişkenlerince yordanması amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2018-2019 eğitim öğretim yılında Denizli ili merkezindeki 17 farklı okulda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Katılımcıların 176'sı (51,5) kadın, 166'sı (48,5) erkek olmak üzere toplam 342 kişidir. Veriler Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinizm Ölçeği, Portre Değerler Ölçeği, Sosyal Mesafe Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda örgütsel sinizm cinsiyete, okul türüne ve yaş grubuna göre farklılaşmamıştır. Örgütsel sinizm ile sosyal mesafe arasında olumlu ilişki olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda örgütsel sinizmin ve alt boyutlarının demografik değişkenler, kişisel değerler, sosyal mesafe ve yaşam doyumu değişkenlerince anlamlı olarak yordandığı bulunmuştur. ÖSÖ'nün Uzaklaşma alt boyutu da, demografik değişkenler, kişisel değerler, sosyal mesafe ve yaşam doyumu değişkenlerince anlamlı olarak yordanmıştır. ÖSÖ'nün performans düşüklüğü alt boyutu sosyal mesafe ve yaşam doyumu değişkenleriyle anlamlı olarak yordanmıştır. ÖSÖ'nün olumsuz tutum alt boyutu kişisel değerler, sosyal mesafe ve yaşam doyumu tarafından anlamlı olarak yordanmıştır. ÖSÖ'nün katılımın olmaması alt boyutu yalnızca kişisel değerler ve sosyal mesafe değişkenlerince anlamlı olarak yordanmıştır. Sonuç olarak örgütsel sinizmin demografik değişkenler, kişisel değerler, sosyal mesafe ve yaşam doyumu değişkenlerince yordanmasında bu değişkenler varyansın %24'ünü açıklamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the predicting of personal values, social distance and life satisfaction on cynicism in organizations. Participations were composed of teachers working in 17 different schools serving in central districts of Denizli province in 2018-2019 academic year. Participations are 342 teachers in total. 176 (51,5) of the participants are women and 166 (48,5) are men. Organizational Cynicism Scale for Teachers, Portrait Values Questionnaire, Social Distance Scale, The Satisfaction with Life Scale and Personal Information Form prepared by the researcher were used in collecting the data. Multivariate variance analysis (MANOVA), correlation and regression analysis were used to analyze the data. As a result of the research, organizational cynicism do not differ according to gender, school type and age group. A positive correlation was found between organizational cynicism and social distance. The results of regression analysis showed that the sub-scales of organizational cynicism scale (OCS) and total score of OCS were predicted by demographs, personal values, social distance and, life satisfaciton. Results show that it was found that demographic variables, personal values, social distance and life satisfaction were significantly predicted on the subscale of OCS's divergence. And, the sub-dimension of the OCS's poor performance was significantly predicted by the both social distance and life satisfaction variables. The sub-dimension of the OCS's negative attidude was significantly predicted by personal values, social distance and life satisfaction. The sub-dimension the lack of participationin of OCS was significantly predicted only by personal values and social distance variables. As a result, organizational cynicism was explained by 24 % of the variance in predicting demographic variables, personal values, social distance and life satisfaction variables.