Tüberküloz hastalarına ve temaslılara verilen eğitimin ve telefonla izlemin tedaviye uyuma etkisi
The effect of training provided to tuberculosis patients and the contact people and follow-up BY phone on compliance to treatment
  1. Tez No: 632114
  2. Yazar: SEMA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma tüberküloz (TB) hastalarına ve temaslılara verilen eğitim ve telefonla izlemin tedaviye uyuma etkisini değerlendirmek amacıyla Temmuz 2018– 2019'da Verem Savaş Dispanseri (VSD)'nde randomize kotrollü olarak yürütüldü. Araştırma evrenini; VSD'de tedavi gören hastalar ve temaslıları, örneklemini ise araştırmaya katılmaya istekli, kriterlere uyan bireyler oluşturdu. TB müdahale (n: 32), TB kontrol (n: 34), temaslı müdahale (n: 41), temaslı kontrol grubu (n: 46) olmak üzere 66 hasta, 87 temaslı ile tamamlandı. Araştırmaya başlamadan gerekli izinler alındı. Araştırma hasta ve temaslı soru formu, Tüberküloza Uyumu Belirleme Ölçeği (TUBÖ) ve Morisky-8 Maddeli İlaca Uyum Ölçeği ile toplandı. TB müdahale grubuna tedavinin başında TB eğitimi yapıldı ve altı ay boyunca ayda bir kez eğitim tekrarlandı. Ayrıca hastalar 15 günde bir aranarak görüşme yapıldı ve her gün kısa mesaj gönderildi. TUBÖ, başlangıçta, birinci, üçüncü ve altıncı aylarda TB hastalarına uygulandı. Temaslı müdahale grubuna dispansere ilk başvurduğunda eğitim yapıldı, ayda bir kez telefonla görüşüldü, her gün kısa mesaj gönderildi. Morisky-8 ise başlangıçta, birinci, üçüncü ve altıncı aylarda temaslılara uygulandı.
Özet (Çeviri)
provided to tuberculosis (TB) patients and contacting people on compliance to treatment between July 2018 - July 2019 in Tuberculosis Control Dispensary (TCD) with Pretest-Posttest design. The study population were all the patients who were treated in the TCD and their contacted people and the sampling of the study consisted of the patients who were willing to participate in the study and who met the inclusion criteria. The study was conducted with the following groups: TB Intervention (n: 32), TB Control (n: 34), Contacted Intervention (n: 41), and contacted control group (n: 46), a total of 66 patients and 87 contacted people. The required permissions were obtained before the study commenced. The data of the study were collected with the Patient and Contact Question Form, Tuberculosis Adherence Determination Scale-TADS, and with the Morisky 8-Item Adherence to Drug Questionnaire. TB training was performed to the Intervention Group patients at the beginning of the treatment and was repeated once a month for six months. In addition, the patients were interviewed each day for 15 days, and a short message was sent every day. The TADS was applied initially, and in the first, third and sixth months. The contacting intervention group were trained when they referred to the TCD, they were contacted once a month by phone, and a short message was sent every day. The Morisky-8 was applied in the commencement of the study, and in the 1st, 3rd and 6th months.