Şizofreni hastalarında öyküsel terapi tekniklerinin uygulandığı ve duygu temalı video gösterimi yapılan iki grubun toplumsal işlevsellik, damgalanma, duygu tanıma ve us-kuramı açısından gelişimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of narrative therapy and movie therapy groups in patients with schizophrenia with regards to their improvements in social functioning, stigmatization, emotion recognition, and theory of mind
- Tez No: 632168
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı kronik şizofreni hastalarında grup ortamında kendi yaşam öykülerini anlattıkları, öyküsel terapi tekniklerinin kullanıldığı anlatı tedavisi ve etkileşimin olduğu, duygu temalı, kültür ile uyumlu video kesitlerinin kullanıldığı izleti tedavisinin us-kuramı yetenekleri, psikopatoloji ve toplumsal işlevsellik üzerine etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya şizofreni tanısı olan 30 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele örneklem yöntemiyle 2 gruba ayrıldı. Bir gruba anlatı diğer gruba izleti tedavisi uygulandı. Grup tedavileri başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra us-kuramını değerlendirmek için Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeği (DEZİKÖ) ve Gözlerden Zihin Okuma Testi (Gözler testi), toplumsal işlevselliği değerlendirmek için Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği (TİDÖ) ve İşlevselliğin Genel Değerlendirmesi (İGD), psikopatolojiyi değerlendirmek için Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Klinik Genel İzlenim-Şiddet (KGİ-Ş), bilişsel işlevselliği değerlendirmek için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) kullanıldı. Her iki tedavinin grup-içi ön-test ve son-test sonuçları Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Tedavi etkinliği açısından gruplar arası karşılaştırma için karışık desenli ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study to investigate the effects of narrative therapy (NT) in which the patients tell their own life story in a group environment, and the movie therapy (MT), which is an interaction based, emotion themed, culturally compatible video screening activity, on theory of mind abilities, psychopathology, and social functioning of chronic schizophrenia patients. Method: This study involves 30 patients diagnosed with DSM-V schizophrenia. The patients were randomly assigned into two groups: one group received narrative treatment, and the other group had movie treatment. In the study, Dokuz Eylül Theory of Mind Index (DEZİKO) and Reading the Mind in the Eyes Test (RMET) tests were applied to evaluate the theory of mind, Social Functioning Assessment Scale (SFAS), and Global Assessment of Functioning (GAF) were applied for the evaluation of social functioning, the Positive and Negative Symptoms Scale (PANSS) and Clinical Global Impression-Severity (CGI-S) tests were used for assessment of psychopathology, and the Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) scale were applied for the evaluation of cognitive domains of the patients.