İlişkisel ve ilişkisel olmayan veritabanı yönetim sistemlerinin karşılaştırılması ve performans analizi
Comparison of relational and non-relational database management systems and performance analysis
  1. Tez No: 632176
  2. Yazar: ÖMER COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İlişkisel olmayan veri tabanı yönetim sistemleri yakın geçmişte ortaya çıkmış ve gün geçtikçe yaygınlaşıp kullanım oranını oldukça arttırmıştır. Bu tez kapsamında ilişkisel ve ilişkisel olmayan veri tabanlarının eşit koşullarda veri ekleme, veri silme, veri sorgulama gibi temel işlevlerle birlikte karmaşık sorgulardaki performans analizi yapılmıştır. İlişkisel olmayan veri tabanı yönetim sistemleri, yazılım geliştirme açısından esnekliği, yatay ölçeklenebilirliği ve yüksek performansıyla ön plana çıkmıştır. Yapılan performans analizi sonucunda organizasyonların maliyet ve performans açısından kendileri için en uygun veri tabanı yönetim sistemini seçebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-relational database management systems have emerged in the recent past and have become widespread and have increased the usage rate considerably. Within the scope of this thesis, performance analysis of complex questions is carried out together with basic functions such as data insertion, data deletion, data querying, and relational and non-relational databases. Non-relational database management systems have come to the forefront in terms of software development, flexibility, horizontal scalability and high performance. As a result of performance analysis, it is aimed that organizations can choose the most suitable database management system for themselves in terms of cost and performance.