Farklı fiksasyon tekniklerinin maksiller ilerletme cerrahisi sonrası stabilitelerinin biyomekanik değerlendirmesi
Biomechanical evaluation of stabilization of different fixation techniques after advanced surgery
- Tez No: 632221
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Le Fort I osteotomisi maksiller deformitelerin tedavisinde sıklıkla kullanılan, güvenilir uzun dönem sonuçları olan ve sonuçları öngörülebilir bir prosedürdür. Le Fort I osteotomisiyle mobilize edilmiş maksillanın fiksasyonunda, apertura piriformis kenarlarına ve zigomatik buttress bölgelerine çift taraflı titanyum mini plak uygulaması tarih boyunca en çok tercih edilen yöntem olmuştur. Bu çalışmanın amacı; en çok tercih edilen bu geleneksel yöntemle, sadece apertura piriformis kenarlarına yerleştirilen iki mini plak, apertura piriformis kenarlarına ve zigomatik buttress bölgelerine yerleştirilen dört adet titanyum mikro plak ve yine apertura piriformis kenarlarına ve zigomatik buttress bölgelerine yerleştirilen 13 mm uzunluğundaki dört adet bikortikal vidalarla sağlanan fiksasyon yöntemlerinin postoperatif stabilite yönünden karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada 24 adet poliüretan esaslı kafatası modeli 4 eşit gruba ayrılıp, gruplara standardizasyonu sağlanmış şekilde Le Fort I osteotomisi uygulanmıştır. Sonrasında her bir gruptaki modellere kendi fiksasyon yöntemi uygulanarak servohidrolik test cihazıyla örneklere 90 N'a kadar basma kuvveti uygulanmıştır. Bilgisayar vasıtasıyla elde edilen deplasman-yük grafikleri sayesinde her bir örnekte oluşan deplasman miktarları ayrı ayrı hesaplanarak istatistiksel analizi yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda gruplar arasında 55 N'dan küçük uygulanan kuvvetlerde herhangi bir anlamlı fark bulunamamış, 55 N'dan büyük kuvvetlerde dört mini plak ve iki mini plak gurubu, dört mikro plak ve dört vida grubuna üstün bulunmuştur. Bu çalışmayla birlikte apertura piriformis kenarlarına uygulanan iki mini plakla sağlanan fiksasyon yönteminin geleneksel yöntem olan dört mini plakla fiksasyon yöntemine güvenli bir alternatif yöntem olduğu düşünülmüştür. Ayrıca sadece vida ile sağlanan fiksasyon uygulamasının, mikro plak fiksasyon yöntemi ile benzer sonuçlar verdiği görülmüştür. Dolayısıyla sadece vida fiksasyonu yönteminin daha fazla klinik ve deneysel çalışmalar ile etkinliği kanıtlandıktan sonra 5 mm'den fazla ilerletmenin gerekmediği durumlarda kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Le Fort I osteotomy is a commonly used procedure for the treatment of maxillary deformities, with reliable long-term outcomes and predictable outcomes. In the fixation of maxillary mobilized by Le Fort I osteotomy, the application of double-sided titanium miniplate to the edges of apertura piriformis and zygomatic buttress has been the most preferred method throughout history. The aim of this study was to compare postoperative stability of fixation methods by this conventional method most preferred, two mini plates placed only on the edges apertura piriformis, four titanium microplates placed on the edges of the apertura piriformis and zygomatic buttress regions, and four 13 mm long bichortical screws placed on the edges of the apertura piriformis and zygomatic buttress regions. In this study, 24 polyurethane based skull models were divided into 4 equal groups and Le Fort I osteotomy was performed to standardize the groups. Then, each group of models were applied their own fixation method and servo-hydraulic test device was applied to the specimens up to 90 N force. With the help of computer displacement-load graphs, the displacement quantities in each sample were calculated separately and statistically analyzed. As a result of the statistical analysis, no significant difference was found between the groups applied forces less than 55 N, four mini plaques and two mini plaque groups with forces greater than 55 N, four microplates and four screw groups. In this study, fixation method with two mini plates applied to the edges of the apertura piriformis was considered to be a safe alternative method to the traditional one with four mini plates fixation method. In addition, it was observed that the fixation application provided only by screw gave similar results with the micro plate fixation method. Therefore, it is thought that only screw fixation method can be used in cases where no more than 5 mm advancement is required after further clinical and experimental studies have proved its effectiveness.