Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri arasında internet bağımlılığı sıklığı, yalnızlık ve depresyonla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of frequency of internet addiction, loneliness and depression among students of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 632266
  2. Yazar: SAMED AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde okuyan Tıp Fakültesi öğrencilerinin internet kullanım sıklıkları, interneti kullanım amaçları ve internet kullanım sürelerinin depresyon, yalnızlık gibi psikolojik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 815 tıp fakültesi öğrencisi dahil edilmiştir. Bunların %40,7'si kadın geri kalanı erkektir. Yaş ortalamaları 21,63 ± 2,271 olarak bulunmuştur. Tüm katılımcılara demografik soru formu, internette bilişsel durum ölçeği, Beck depresyon ölçeği ve UCLA yalnızlık ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmamızda hem internet hem de bilgisayar kullanımları açısından cinsiyetler arasında fark saptanmamıştır. Katılımcıların bilgisayar kullanmaya başlama yaşı 9,64 olarak bulunmuştur. Klinik değişkenlere bakıldığında internet kullanımı depresyon düzeyi ile orta düzeyde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Benzer şekilde yalnızlık düzeyi de pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuçlar: Araştırmamız genel olarak değerlendirildiğinde literatürle uyumlu şekilde internet ve bilgisayar kullanım yaşının ön ergenliğe kadar düştüğünü, internet kullanımının depresyon gibi psikiyatrik bozukluklarının yanı sıra, dürtüsellik, yalnızlık, sosyal destek algısı gibi mizaç ve psikolojik değişkenlerle ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between the internet usage frequency, internet usage goals and internet usage times of the students of the Faculty of Medicine at Zonguldak Bülent Ecevit University with psychological variables such as depression and loneliness. Material and Methods: A total of 815 medical school students were included in the study. 40.7% of them are women and the rest are men. The average age was found 21.63 ± 2.271. Demographic questionnaire form, online cognition scale, Beck depression scale and UCLA loneliness scale were applied to all participants. Findings: In our study, no difference was found between genders in terms of both internet and computer use. The age to start of usage the computer of the participants was found 9.64. When examining the clinical variables, internet use was found to be statistically significant at a moderate positive level with depression level. Similarly, the level of loneliness is also statistically significant in a positive corelation. Results: When our study is evaluated in general, it has been shown that the age of internet and computer use decreases to pre-adolescence in line with the literature, and that internet use is associated with temperament and psychological variables such as depression, loneliness, perception of social support, as well as psychiatric disorders.