Üniversite öğrencilerinin alkol ve madde kullanımına yönelik tutumları ve damgalama
Attitudes and stigmatization of university students towards alcohol and substance abuse
- Tez No: 646291
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde önemli bir sorun teşkil eden alkol ve madde bağımlılığı genç popülasyonda giderek artan oranda görülmektedir. Genel olarak ruhsal rahatsızlıklara karşı yapılan damgalama alkol madde kullanımına yönelik de oldukça sık görülmektedir. Bu çalışmada da üniversite öğrencilerinin alkol madde kullanımına yönelik tutum ve davranışlarından yola çıkarak, kendi aralarında bu tür bozukluğu olanlara karşı damgalayıcı tutumlarını araştırmak olmuştur. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsünde okuyan öğrenciler arasında internet üzerinden form doldurularak anket şeklinde bilgi toplanarak yapılmıştır. Bulgular: Yapılan Michigan Alkol tarama testi sonuçlarına göre alkol kullananların %74,3'ü“sorunsuz içici”kategorisinde %22,9'u“alkolü kötüye kullandıkları”; %2,6'sı ise alkol bağımlılığı seviyesinde oldukları görülür. Kullanıcıların %91,2'si düşük düzeyde sigara bağımlı; %6,8'i orta düzeyde bağımlı iken, %1,9'u yüksek düzeyde bağımlıdır. Katılımcıların sadece %4,3'ü sıfır düzeyde damgalayıcı tutum içinde olmuş, geri kalan %95,7'si damgalayıcı bir tutum sergilemiştir. Damgalamanın en üst seviyesi olan 21 puan, %14 ile en fazla çıkan tutum olmuştur. Sonuç: Alkol kullanımı konusunda sorunsuz içicilik ön planda; madde bağımlılığı düşük seviyede ve alkol ve madde kullananlara ilişkin damgalayıcı bir tutum hâkimdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Alcohol and substance addiction, which constitute an important problem in our country as in the whole world, is increasingly seen in the young population. In general, stigmatization against mental illnesses is also common in alcohol use. In this study, based on the attitudes and behaviors of university students towards the use of alcohol, it was to investigate their stigmatizing attitudes towards those with such disorders among themselves. Material and Method: Our study was conducted by collecting information on the internet by filling out a form among students studying at Zonguldak Bülent Ecevit University Health Campus. Findings: According to the Michigan Alcohol screening test results, 74.3% of the alcohol users in the“problem-free drinker”category, 22.9%“abuse alcohol”; 2.6% of them are seen to be at the level of alcohol addiction. 91.2% of the users are low level cigarette dependent; 6.8% is moderately dependent, while 1.9% is highly dependent. Only 4.3% of the participants had a zero-level stigmatizing attitude, the remaining 95.7% had a stigmatizing attitude. The highest level of stigma, 21 points, was the highest attitude with 14%. Conclusion: Problem-free drinking is in the foreground regarding alcohol use; There is a low level of substance addiction and a stigmatizing attitude towards alcohol and substance users.