Gestasyonel diyabet taraması için oral glukoz tolerans testi uygulanan gebelerde retinal ve koroidal mikrovaskülarite değişikliklerinin incelenmesi
İnvestigation of choroidal and retinal microvascularity changes in pregnant women after oral glucose tolerance test for gestational diabetes mellitus screening
  1. Tez No: 632275
  2. Yazar: MESTAN ERTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL MURAT HASANREİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapılan sağlıklı gebelerde retinal ve koryokapiller düzeyde ve kan aköz bariyerinde değişiklik olup olmadığını anlamak ve ayrıca gestasyonel diabet (GDM) hastalarında erken mikrovasküler ve kan aköz bariyerinde etkilenme olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Bu çalışma prospektif vaka kontrol çalışması olup çalışmaya 30 sağlıklı gebe, 30 GDM ve 30 yaş ile eşleştirilmiş sağlam gebe olmayan kadın kontrol grubu dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların yaşı, gebelik haftası, gebelik ve düşük sayısı, ek hastalık varlığı, varsa kullanılan ilaçlar sorgulandı ve rutin oftalmolojik muayenesi sonrasında optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ve flare ölçümleri yapıldı. Sağlıklı gebelerde ölçümler 75 gram OGTT öncesinde ve 1. saat kan şekeri ölçümü yapıldıktan sonra tekrarlandı. GDM hastaları rutin kadın doğum takibinde olan ardışık hastalardan alındı. Çalışmaya alınan bu üç grubun OKTA ve flare ölçümleri birbiri ile karşılaştırıldı. Ayrıca sağlıklı gebelerin OGTT öncesi ve sonrası ölçümler de karşılaştırıldı. Bulgular: Sağlıklı kontrol grubuna göre sağlıklı gebe ve GDM hastalarında damar dansite ölçümleri genel olarak daha yüksek olup GDM hastalarındaki ölçümler sağlıklı gebelere ulaşmadığı görüldü. İstatistiksel anlamlılık kontrol grubuna göre sağlıklı gebelerde derin kapiller pleksusta (DKP) tüm alan, süperior, inferior ve parafoveal alanda daha yüksek olmasından kaynaklanmaktaydı. Sağlıklı gebelerde OKTA ölçümleri OGTT ile genel olarak azalma eğilimi gösterdi fakat koryokapillaris akım alanındaki (KKAA) azalma ve santral foveal kalınlıktaki (SFK) artış istatistiksel anlamlıydı. Kan şekeri düzeyindeki değişim ile OKTA parametrelerindeki değişim açısından yapılan karşılaştrımalarda anlamlılık izlenmedi. Gebelik sayısı ile OKTA ölçümleri arasında ilişki görülmedi. GDM grubunda kan şekeri kontrolü bozuk olan insülin kullanan grupta damar dansiteleri insülin kullanmayan gruba göre genel olarak daha düşük izlendi. DKP tüm, süperior ve parafoveal alandaki düşüş istatistiksel anlamlıydı. İnsülin kullanan grubun OKTA ölçümleri sağlam gebeler ile karşılaştırıldığında da damar dansiteleri genel olarak düşük olup DKP tüm, süperior, inferior ve parafoveal alandaki azalma anlamlıydı. Tüm gruplarda flare ölçümleri açısından yapılan karşılaştırmalarda anlamlı farklılık izlenmedi. Sonuç: Gebelikte hormonal ve hemodinamik etkiye bağlı gelişen sistemik vazodilatasyon, retinal ve koryokapiller damar dansitelerini arttırmaktadır. OGTT sonrası damar dansitesi genel olarak azaldı fakat bu azalma sadece koryokapillaris düzeyinde anlamlıydı. Bu durum muhtemelen hipergliseminin vazokonstruktif etkisine bağlıydı. Retinadaki otoregülasyon mekanizmaları anlamlılığın oluşmasını engelleyebilir. OGTT sadece saptanabilir geçici değişikliklere neden olan bir test olarak görülmektedir. GDM'de glukoz kontrolü bozuldukça damar dansiteleri de azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to understand whether there is a change in retinal and choriocapillary microvascular and blood aqueous barrier in healthy pregnant women who underwent oral glucose tolerance test (OGTT), and also to evaluate whether there is an early microvascular and blood aqueous barrier in gestational diabetes (GDM) patients. Material and Methods: This study was a prospective case-control study, including 30 healthy pregnant women, 30 GDM and a 30-year-old healthy non-pregnant female control group. The age, gestational week, pregnancy and abortion, the presence of additional diseases, the drugs used were questioned and optic coherence tomography angiography (OCTA) and flare measurements were performed after routine ophthalmological examination. In healthy pregnant women, measurements were repeated before 75 grams of OGTT and after the 1st hour of blood glucose measurement. GDM patients were taken from consecutive patients undergoing routine obstetrics. The OCTA and flare measurements of these three groups were compared with each other. In addition, before and after OGTT measurements of healthy pregnant women were compared. Results: Vascular density measurements were generally higher in healthy pregnant and GDM patients compared to the healthy control group. We found that measurements in GDM patients did not reach healthy pregnant women. Statistical significance was due to higher control in the deep capillary plexus (DKP) area, superior, inferior and parafoveal areas, in healthy pregnant women. In healthy pregnants, OCTA measurements generally showed a decrease tendency after OGTT, but the decrease in choriocapillaris flow area (CCA) and central foveal thickness (SFK) were statistically significant. The change in blood sugar level and the change in OCTA parameters were compared and there was no significance. There was no relationship between the number of pregnancies and OCTA measurements. In the GDM group, the vascular densities were generally lower in the group using insulin, which had impaired blood sugar control, compared to the group that did not use insulin. The decrease in the DKP whole, superior and parafoveal area was statistically significant. The OCTA measurements of the group using insulin were similarly low compared to healthy pregnant women, and the decrease in the DKP whole, superior, inferior and parafoveal area was significant. There was no significant difference in the comparisons made in terms of flare measurements in all groups. Conclusion: Retinal and choriocapillary vessel densities are also increased due to systemic vasodilation developing secondary to hormonal and hemodynamic effects during pregnancy. Vascular densities generally decreased after OGTT and only the decrease in choriocapillaris was significant. This was probably due to the vasoconstrictive effect of hyperglycemia. Autoregulation mechanisms in the retina can prevent the occurrence of significance. OGTT is seen only as a test that causes detectable temporary changes. Vascular densities decrease as glucose control is impaired in GDM.