Gestasyonel diyabetes mellituslu hastalarda serum CTRP1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum CTRP1 levels in patients with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 632365
  2. Yazar: MERVE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus; ilk kez gestasyonel süreçte karşılaşılan, daha önce varlığı bilinmeyen/tanı konmamış ve gebelik sürecinde tanı almış olan bozulmuş glukoz toleransı olarak tanımlanır. Gebelik; fizyolojik olarak hiperinsülinemi ve hiperglisemi ile seyreden ve diyabete yatkınlık oluşturan bir süreçtir. İnsidansı dünyada giderek artış göstermektedir. Gestasyonel diyabetes mellitus yalnızca maternal riskler taşımaz, aynı zamanda fetus için de olumsuz neticelere yol açabilmektedir. Yapılan güncel çalışmalarda dolaşımda bir adipokinin türevi olan CTRP1 düzeylerinin metabolik sendromlu bireylerde anlamlı olarak arttığı izlenmiştir. Serum CTRP1 konsantrasyonlarının sağlıklı deneklere göre T2DM'li bireylerde belirgin olarak daha yüksek olduğu ve serum CTRP1 düzeylerinin bu iki gruptaki insülin sekresyonu ve duyarlılığı ile korele olduğu fikri ortaya atılmıştır. Bu nedenle, T2DM hastalarında serum CTRP1 seviyelerinin yükselmesinin, bozuk glukoz toleransına yanıt olduğu düşünülmektedir. Yapılan bir başka çalışmada prediyabet/tip 2 diyabet grubunda serum CTRP1 düzeylerinin kontrol grubundan daha yüksek olduğunu gösterilmiştir. Bu seviyeler, HOMAR-IR, açlık kan glukoz konsantrasyonu, yaş ve BMI ile de kolerasyon göstermektedir. T2DM ve GDM'de benzer patogenez vardır, bu nedenle CTRP1 testinin GDM için tanı testi olarak yararlı olabileceği fikri ortaya atılmıştır. Bu çalışmada, gestasyonel diyabetes mellitus tanısı almış gebeler ile; gestasyonel diyabetes mellitus tanısı almamış gebelerin serum CTRP1 seviyelerinin mukayese edilmesi ve serum CTRP1 düzeylerinin tanısal yaklaşımda kullanılması için fikir verme ihtimalini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmamız prospektif klinik çalışmalar olarak planlanmış olup; çalışmaya dahil edilen gebeler, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine başvuran gebeler arasından seçildi. Çalışmaya alınan gebelere, gestasyonel diyabetes mellitus tarama programı ölçütlerince uygulanan, 24 ile 28. gebelik haftaları arasında 50 g oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile tarama yapıldı. 50 gramlık OGTT sonucu 1. saat glukoz düzeyi 140 mg/dL ve üzerinde gelen hastalara 100 g OGTT testi yapıldı. 100 g OGTT testinde iki ve daha fazla anormal değere sahip hastalara GDM tanısı konularak, hastalar takibe alındı. Serum hemogram, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit, insülin, TSH, T4, T3, HbA1c, BUN, kreatinin, gebelik öncesi ve sonrası kilo ölçümleri, vücut kitle indeksi verileri serum konsantrasyonları ELISA testi ile ölçüm yapılarak kaydedildi. Gestayonel diyabetes mellituslu gebelerdeki ve gestasyonel diyabetes mellituslu olmayan gebeler arasındaki hemogram, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit, insülin, TSH, T4, T3, HbA1c, BUN, kreatinin, gebelik öncesi ve sonrası kilo ölçümleri, vücut kitle indeksi ve CTRP1 düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı konmuş gebe grubundaki veriler, gestasyonel diyabetes mellitus tanısı almamış olan ve kontrol grubuna kabul edilen gebeler ile karşılaştırıldığında gruplara göre gebelerin hematokrit, platelet, beyaz küre, glikoz, insülin, TSH, T3, BUN, kreatinin, ALT, AST, kolesterol, LDL, HDL ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Gruplara göre gebelerin Trigliserit ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.001; p0.05). Sonuç: Gruplara göre GDM tanısı konarak takibe alınan ve çalışmamıza dahil edilen gebeler ile GDM'li olmayan gebe gruplarında HbA1c düzeyleri, hemogram ölçümleri, trigliserit düzeyleri ve T4 düzeyleri arasında istatistiksel veriler kıyaslandığında kaydadeğer farklılıklara rastlanmıştır. Gruplara göre gebelerin CTRP1 ölçümleri arasında kayda değer ve anlamlı kabul edilebilecek farklılığa rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Gestasyonel diabetes mellitus; it is defined as the impaired glucose tolerance occurring for the first time in pregnancy. Pregnancy; Compensatory beta-cell is characterized by increased insulin production and hyperinsulinemia. The frequency is increasing in the world. It is associated with adverse events for both mother and fetus. In recent studies, it was observed that CTRP1 levels, which is a derivative of adipokine in circulation, increased significantly in individuals with metabolic syndrome. It has been suggested that serum CTRP1 concentrations are significantly higher in individuals with T2DM than healthy subjects, and serum CTRP1 levels correlate with insulin secretion and sensitivity in these two groups. Therefore, elevation of serum CTRP1 levels in T2DM patients is thought to be a response to impaired glucose tolerance. In another study, serum CTRP1 levels were higher in the prediabetes / type 2 diabetes group than in the control group. T2DM and GDM have similar pathogenesis, so the idea has been put forward that the CTRP1 test may be useful as a diagnostic test for GDM. In this study, pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus; Serum CTRP1 levels were compared with healthy pregnant women. Method –Material: Our study was designed as a prospective clinical study and patients were selec-ted among the pregnant women who came to routine control to the Obstetrics and Gynaecology Clinic of Zeynep Kamil Gynaecology and Paediatrics Training and Rese-arch Hospital. GDM screening was performed with 50 g oral glucose tolerance test (OGTT) between 24-28 weeks of gestation. 50 g OGTT 1st hour glucose levels of 140 mg / dL and above were performed as 100 g OGTT test as diagnostic confirmation test. GDM diagnosis was made for patients with two or more abnormal values in 100 g OGTT test in accordance with Carpenter and Coustan criteria. Plasma hemogram, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, insulin, TSH, T4, T3, HbA1c, BUN, creatinine, pre- and post-pregnancy weight measurements, body mass index data were recorded by measuring plasma concentrations. Hemogram, total choles-terol, HDL, LDL, triglyceride, insulin, TSH, T4, T3, HbA1c, BUN, creatinine, pre- and post-pregnancy weight measurements, body mass index and CTRP1 levels were compared between pregnant women with gestational diabetes mellitus and pregnant women without gestational dia-betes mellitus. . Results: The gestational diabetic patient group did not differ statistically from the control group in the haematocrit, platelet, white blood cell, glucose, insulin, TSH, T3, BUN, creatinine, ALT, AST, cholesterol, LDL and HDL measurements. There was a statisti-cally significant difference between the Triglyceride measurements of pregnant women depending on the groups (p = 0.001; p 0.05). Conclusion: According to groups, there was a statistically significant difference between HbA1c levels, hemogram measurements, triglyceride levels and T4 levels in pregnant groups with and without GDM. There was no statistically significant difference between the CTRP1 measurements of pregnant women according to the groups.