Spor yöneticilerinin stratejik liderlik özellikleri ile çalışanların iş doyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Determination of the correlation between sports managers strategic leadership characteristics and employees job satisfaction
- Tez No: 632448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURKAY CEVAHİRCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç, Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapmakta olan spor yöneticilerinin stratejik liderlik özellikleri ile çalışanların iş doyumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, betimsel nitelik taşıyan ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma Ordu İli Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapmakta olan 290 çalışan ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, stratejik liderlik ve iş doyumu ölçeği ile toplanmıştır. Veri dağılımının normalliği Kolmogorov-Smirnov Testi ile incelenmiştir. Parametrik verilerde ilişkisiz örneklemler için T-Testi ve tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), nonparametrik verilerde Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Gruplararası ikili karşılaştırmalarda, parametrik veriler için Tukey testi, nonparametrik veriler için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Yöneticilerin stratejik liderlik özellikleri ile çalışanların iş doyumları arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman's korelasyon analizi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this descriptive study was to determine the correlation between strategic leadership characteristics of sports managers and job satisfaction of employees in Ordu Provincial Directorate of Youth and Sports. Material and Method: This study was correlational screening model with descriptive feature. The sample consisted of 290 employees from Ordu Provincial Directorate of Youth and Sports. The data was collected by the Strategic leadership Scale and Job Satisfaction Scale. The normality of data distribution was examined by Kolmogorov-Smirnov test. The independent samples T-test and one-way analysis of variance (one way ANOVA) for parametric data and Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H tests for nonparametric data were used. In pairwise comparisons between groups, the Tukey test for parametric data and Mann Whitney-U test with Bonferroni correction were used. The Spearman correlation analysis was used for examination of relationship between strategic leadership features and job satisfaction of employees. Data were analyzed using The Statistical Package for Social Sciences (SPSS 25.0) was used in all statistical analysis. The statistical significance level was accepted as p0.05).